Porady i dobre praktyki dotyczące pisania CV

Klauzula do CV po angielsku

Klauzula o ochronie danych osobowych jest obowiązkowym elementem w curriculum vitae przygotowywanych w języku polskim. Czy w przypadku CV po angielsku jest tak samo? W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak powinna brzmieć klauzula do CV po angielsku zgodna z GDPR/RODO na rok 2022.

Komentarzy: 9
14 lipca 2022

Zdjęcie do CV w 2022

Przeglądając dostępne w internecie wzory CV, gotowe szablony i przykładowe życiorysy widzimy, że bardzo częstym elementem dokumentu jest zdjęcie kandydata. Czy w roku 2022 w zdjęcie w CV jest wymagane? Kiedy kategorycznie nie powinno się dodawać fotografii do CV? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV? Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze? Czy zdjęcie do życiorysu można zrobić samemu? Jaki powinien być wymiar zdjęcia w CV? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Komentarzy: 0
02 czerwca 2022

Zainteresowania w CV

Pracodawcy za najważniejsze w CV potencjalnych pracowników uważają sekcje wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych umiejętności, bowiem to one wskazują na przydatność kandydata, jego kwalifikacje i to jakim będzie pracownikiem. Czy to oznacza że powinieneś pominąć z pozoru nieistotną sekcję zainteresowań? Absolutnie nie – ona też jest bardzo ważna i może przesądzić czy Twoja kandydatura przejdzie do dalszego etapu rekrutacji.

Komentarzy: 12
15 maja 2022

Jak napisać CV po angielsku

Na rynku pracy coraz częściej pojawia się prośba o CV zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej. Dobrze przygotowane CV po angielsku przyda się każdemu, kto wiąże swoją przyszłość za granicą, w krajach anglosaskich. Czytelny i prawidłowo napisane Curriculum Vitae to podstawa, aby z sukcesem przejść rekrutację w Irlandii czy Wielkiej Brytanii.

Komentarzy: 15
27 czerwca 2022

Klauzula do CV

Tak zwana klauzula o ochronie danych osobowych jest krótką formułą tekstową, bez której Twoje CV zostanie automatycznie odrzucone przez rekrutera. Udzielona w CV i liście motywacyjnym zgoda na przetwarzanie danych osobowych powoduje, że firma, do której aplikujesz, ma możliwość skorzystania z Twojego Curriculum Vitae i listu motywacyjnego.

Komentarzy: 20
27 czerwca 2022

Ile stron powinno mieć CV? Optymalna długość życiorysu

Bez względu na to, czy właśnie tworzysz swoje pierwsze CV, czy może masz za sobą bogatą karierę zawodową i zmieniałeś pracę już nie jeden raz, możesz mieć wątpliwości co do optymalnej długości Twojego CV. I słusznie, bowiem nieprawdą jest często powtarzaną zasada, że idealne CV powinno zmieścić się na jednej stronie formatu A4.

Komentarzy: 0
19 maja 2022

W jakim programie napisać CV

Dokumenty typu CV i list motywacyjne nie są zwykle zbyt złożone. Jedna lub dwie strony tekstu, podział na kolumny, odpowiednia kolorystyka, dobrze dobrana typografia, pogrubienia. Teoretycznie prosta konstrukcja nie oznacza, że łatwo je utworzyć. To w jakim programie zdecydujesz się napisać CV, może mieć kluczowe znaczenie dla tego jak duże pracy będziesz musiał włożyć.

Komentarzy: 2
19 maja 2022

Profesjonalnie zaprojektowane CV: pierwszy krok do zdobycia pracy swoich marzeń

Wiadomym jest, że CV – to jedno z najpotężniejszych narzędzi marketingu online, które są niezbędne do autopromocji. CV jest jednym z najlepszych sposobów na prezentację Twojego życia zawodowego, szybkiego przeglądu Twoich zawodowych osiągnięć, talentów i umiejętności, a także jest to świetne narzędzie, które pomoże Ci zdobyć pożądaną pracę. Dlatego nie tylko treść, którą dodajesz do swojego CV, ale także design Twojego CV ma ogromne znaczenie.

Komentarzy: 0
25 maja 2022

Ładne CV – najlepsze aplikacje i programy do tworzenia CV

Zainteresowała Cię atrakcyjna oferta praca. Musisz więc przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Nie trzeba zaczynać od pustej strony w Wordzie. Stworzenie profesjonalnego i estetycznego CV ułatwią przeznaczone do tego celu aplikacje i programy. Oto najlepsze z nich.

Komentarzy: 0
02 czerwca 2022

CV bez doświadczenia studenta / ucznia – jak napisać

Potocznie mówi się, że najlepszym kandydatem do pracy jest dwudziestolatek od razu po studiach z 10-letnim doświadczeniem. Jest to sytuacja dość abstrakcyjna, jednak obrazuje podejście wielu pracodawców do rekrutacji. Wielu z nich w przeglądanych CV wymaga świeżości, a jednocześnie bogatego doświadczenia zawodowego, które zdobywa się po przepracowaniu wielu lat.

Komentarzy: 14
03 maja 2022

Jak napisać dobre CV (życiorys) – kompletny poradnik dla szukających pracy

Czy wiesz, że pracodawca przeciętnie na każde CV patrzy mniej niż 10 sekund? Tyle musi wystarczyć, aby Twoje CV przekonało go do głębszego rozważenia Twojej kandydatury. Z jednej strony dokument aplikacyjny powinien spełniać szereg reguł, z drugiej natomiast musi Cię czymś interesującym wyróżnić spośród dziesiątek innych osób. Czytaj dalej nasz poradnik jak napisać CV, a dowiesz się co zrobić, aby Curriculum Vitae wyglądało dokładnie tak jak życzyłby sobie tego Twój przyszły pracodawca.

Komentarzy: 18
14 lipca 2022

Jak napisać CV po niemiecku – przykłady i wzory życiorysów

W czasie otwartych granic między Państwami Unii Europejskiej coraz częściej szukamy pracy za granicą. Popularnymi kierunkami są Angia i Irlandia, jednak ze względu na bliskość geograficzną i atrakcyjne warunki pracy po zatrudnienie coraz częściej wybieramy się do . Prezentujemy Ci skrócony poradnik , niezbędne do poszukiwania pracy w i . Języka niemieckiego używa się również w innych europejskich krajach (Belgia, Lichtenstein, Szwajcaria, Luksemburg), jednak tam są nieco inne. Publikujemy także kilka oraz potrzebne zwroty.

Komentarzy: 12
03 maja 2022

Najczęściej popełniane błędy w CV i listach motywacyjnych

Jak doskonale zdajesz sobie sprawę, dobre CV stanowi niezwykle istotny czynnik podczas poszukiwania pracy. Może się okazać, że bardzo dobre i interesujące CV zostanie odrzucone z powodu z pozoru błahych i niewinnych błędów. Zobacz kilka najczęściej popełnianych błędów w CV, które nie umkną żadnemu rekruterowi. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z najczęstszymi błędami w poniższym artykule będziesz wiedział czego się wystrzegać i Twoje curriculum vitae będzie doskonałe. Nawet nie zdajesz sobie sprawy co może być błędem!

Komentarzy: 6
02 czerwca 2022

∗ Poziomy znajomości języka obcego w CV – stopnie angielskiego i nie tylko

Obok zdobytego wykształcenia, ukończonych uczelni, przebytych kursów oraz doświadczenia zawodowego bardzo istotnymi umiejętnościami niezbędnymi na wielu stanowiskach pracy są umiejętności językowe. Często znajomość określonego języka w ogłoszeniu o pracę wskazywana jest jako wymóg bezwzględny lub jako cecha „mile widziana”. Nawet gdy w ogłoszeniu o pracę nie ma mowy o znajomości języków warto się tym pochwalić. Dobra znajomość języków może świadczyć, że łatwo przyswajamy wiedzę, i że podczas lat nauki nie próżnowaliśmy. Powstaje pytanie – jak przedstawić w CV poziom języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego tak, aby rekruter dobrze zroumiał co faktycznie potrafimy?

Komentarzy: 8
03 maja 2022

Historia zatrudnienia / doświadczenie zawodowe w CV

Historia zatrudnienia dla wielu zawodów – zwłaszcza tych wymagających jak największego dowiadczenia – jest kluczowym fragmentem CV, na który pracodawcy zwracają uwagę najbardziej.
Dotychczasową historię zatrudnienia (doświadczenie zawodowe) w CV formułujemy w dwóch kolumnach, w odwrotnej kolejności chronologicznej odwrotnej – podobnie jak w sekcji wykształcenia. Zaczynamy więc na ostatniej pracy, a kończymy na pierwszej – najstarszej. Ważne jest także wskazanie czym właściwie się zajmowaliśmy – stanowisko i zakres obowiązków jest więc standardem.

Komentarzy: 6
03 maja 2022

Wykształcenie / edukacja w CV – co i jak pisać

Jedną z najważniejszych rzeczy związanych z wykształceniem w CV o jakich musisz wiedzieć to to, że szczeble edukacji powinny zostać wymienione w odwróconej kolejności chronologicznej tzn. na górze umieszczamy pozycje najbardziej aktualne, a najstarsze na dole. Standardem jest również, że dział z wykształceniem dzielony jest na 2 kolumny. Węższa kolumna (po lewej) zawiera zakresy lat – przedziały (np.: 2009-2011), natomiast w prawej kolumnie zamieszcza się nazwy szkół, specjalizacje, kierunki studiów i zdobyty naukowy tytuł.

Komentarzy: 5
03 maja 2022

Dane osobowe (kontaktowe, personalne) w CV

Obowiązkowym i kluczowym punktem każdego CV są między innymi dane osobowe – stanowią one podstawę do ewentualnego kontaktu Twojego przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, aby podawać kompletne i aktualne dane osobowe – nie chcesz chyba, aby osoba rekrutująca zadzwoniła pod niewłaściwy numer telefonu lub wysłała e-maila na skrzynkę, z której już nie korzystasz. Może to wydawać się zabawne, ale rekrutujący twierdzą, że takie sytuacje podczas poszukiwania pracy mają czasem miejsce.

Komentarzy: 7
02 czerwca 2022