CV Listy motywacyjne Poszukiwanie pracy

Najczęściej popełniane błędy w CV i listach motywacyjnych

Poszukiwanie pracy
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 02 czerwca 2022

Jak doskonale zdajesz sobie sprawę, dobre CV stanowi niezwykle istotny czynnik podczas poszukiwania pracy. Może się okazać, że bardzo dobre i interesujące CV zostanie odrzucone z powodu z pozoru błahych i niewinnych błędów. Zobacz kilka najczęściej popełnianych błędów w CV, które nie umkną żadnemu rekruterowi. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z najczęstszymi błędami w poniższym artykule będziesz wiedział czego się wystrzegać i Twoje curriculum vitae będzie doskonałe. Nawet nie zdajesz sobie sprawy co może być błędem!

Błędy ortograficzne

W dobie komputerów, programów biurowych i przeglądarek internetowych z wbudowanymi modułami do sprawdzania pisowni występowanie błędów ortograficznych lub literówek w CV może wydawać się śmieszne, a nawet nieco trywialne. Jednak z informacji uzyskanych od osób rekrutujących tego rodzaju pomyłki ciągle występują, świadczą o niechlujstwie kandydata i wyglądają bardzo nieprofesjonalnie. Podczas pisania CV skorzystaj ze wspomnianych wyżej osiągnięć techniki. Po skończonym pisaniu odczekaj chwilę i jeszcze raz lub dwa przeczytaj uważnie wszystko od początku. Najlepiej będzie jeśli wyślesz dokument do sprawdzenia drugiej osobie, która oceni go świeżym okiem.
Amatorska szata graficzna

Bardzo złe wrażenie pozostawia za sobą dokument z niedopracowaną szatą graficzną. Do rzeczy, które na pierwszy rzut oka kują w oczy należą między innymi:

 • Źle dobrana czcionka
 • Nieprawidłowe formatowanie tesktu
 • Nieprawidłowy układ

Projektując CV zwróćmy uwagę, aby nie stosować „egzotycznych” czcionek charakteryzujących się dużą ilością ozdobników lub imitującą pismo ręczne. Tego rodzaju tekst jest mniej czytelny i wygląda mało profesjonalnie. Nie różnicuj zbytnio czcionek – cały dokument powinien zostać napisany przy użyciu 1-2 krojów pisma. Do najpopularniejszych czcionek stosowanych w CV należą

 • Verdana
 • Times New Roman
 • Tahoma
 • Calibri
 • Arial

i właśnie wokół nich powinieneś się skupić przy pisaniu CV.

Oczywiście można, a nawet trzeba stosować różne rozmiary (np. klauzula o ochronie danych osobowych jest zwykle mniejsza, a nagłówki sekcji – większe). Na pewno warto pogrubić nagłówki oraz najważniejsze elementy CV te, które chcielibyśmy aby rekruter zobaczył w pierwszej kolejności – już podczas wstępnego „skanowania” pisma wzrokiem. Nie zapominaj również o stosowaniu wypunktowań (listy nienumerowanej) tam gdzie jest to konieczne.

Wykorzystanie układu tabelarycznego w programie biurowym często powoduje problem przeskakiwania tekstu na kolejną stronę. Może to skutkować tym, że nasze CV będzie mieć kilak stron, a każda z nich sporo pustego miejsca. Postaraj się nie dopuścić do takiej sytuacji. Niech Twój dokument będzie zapisany od góry do dołu – bez pozostawiania pustych miejsc.
Osoby rekrutujące czasem mają problem z otwarciem dokumentów wysłanych mailowo. Wynika to z niekompatybilności formatów dwóch najpopularniejszych pakietów biurowych Microsoft Office i Libre Office (Open Office). Najlepiej jeśli wyślesz swój dokument w formacie PDF. Popularne PDFy będą wyglądać na każdym komputerze tak samo.

Nieodpowiednie zdjęcie

Curriculum vitae jest dokumentem poważnym i właśnie takie powinny być dołączane do niego zdjęcia. Niestety ciągle zdarzają się fotografie, które pochodzą z serwisów społecznościowych i mają charakter rozrywkowy, nieoficjalny lub są dość słabej jakości (np. te robione komórką). Jeśli nie masz pomysłu jakie zdjęcie dodać do CV użyj zwykłej fotografii w formacie legitymacyjnym. Może być to zdjęcie z dowodu osobistego lub z dyplomu ukończenia uczelni. W sytuacji gdy nie masz odpowiedniego zdjęcia możesz spróbować je zrobić – niech będzie to zwykła fotografia portretowa przedstawiająca Ciebie w oficjalnym, profesjonalnym ubiorze.

Nieoficjalny adres e-mail

Do coraz rzadziej popełnianych błędów można zaliczyć nieprofesjonalny adres email, który składa się z naszej ksywki, pseudonimu lub jest założony na dziwnym serwisie hostującym. Przypominamy, że prawidłowy adres email powinien zawierać Twoje imię i nazwisko.

Zbyt uproszczone dane dotyczące zatrudnienia

Niektórzy kandydaci zapominają o umieszczaniu nazw firm w których do tej pory pracowali. Zamiast nazw używają terminów „Przedsiębiorstwo handlowe”, „Salon odzieżowy”, nie wygląda to dobrze i negatywnie wpływa na wiarygodność takiego CV. Tego rodzaju historię zatrudnienia każdy jest w stanie wymyślić w kilka minut. Nie ma sensu ukrywać nazw dawnych pracodawców bowiem i tak zostaniemy o nich zapytani na rozmowie kwalifikacyjnej. Problem polega jednak na tym, że brak informacji o firmach w których pracowaliśmy znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zaproszenia na rozmowę.
Częstym błędem w CV jest brak zamieszczenia zakresu obowiązków lub chociażby nazwy stanowiska na jakim pracowaliśmy. Sama nazwa firmy nic potencjalnemu pracodawcy nie mówi. Informacja, że pracowałeś w firmie Microsoft może oznaczać że byłeś programistą, liderem zespołu programistów, testerem, product managerem lub parzyłeś tylko kawę 🙂

6 komentarze do “Najczęściej popełniane błędy w CV i listach motywacyjnych
 1. Błędy ortograficzne nie powinny się zdarzać. Programy stosują podkreślenia, kiedy napiszę się źle jakiś wyraz. Jeżeli ktoś w CV nie zda sobie sprawy z popełnionych błędów, to rekruterzy mogą naprawdę źle o takiej osobie pomyśleć. Akurat ludzie lubią się czepiać o złą ortografię 😛

 2. Z pewnością w sekcji zatrudnienia każdy z nas mógłby lepiej sformułować swoje zawodowe dokonania. Sama zdałam sobie teraz sprawę, że zbyt ogólnie pokazywałam na czym opierały się moje wszystkie prace. Nawet jako sprzedawczyni w sklepie warto nadmienić, jakie obowiązki były wykonywane. Fakt, rekruterzy nie będą się domyślać, w czym nabyliśmy naszego doświadczenia.

 3. Jeżeli korzystam na co dzień ze skrzynki mailowej, której nazwa nie jest profesjonalna (bez imienia i nazwiska, bo chcę zachować anonimowość), to to oznacza, że muszę założyć sobie nowe konto z bardziej wiarygodną nazwą?

 4. Założenie nowej poczty nic nie kosztuje, z wyjątkiem kilku minut na to poświęconym. Maile może nie dyskwalifikują, ale mogą wpłynąć na ocenę kandydata. To samo tyczy się pracodawcy. Jeżeli podaje nam maila z domeną o bardzo powszechnej składni, wydaje się bardzo nieprofesjonalny. Nawet mała firma jest już firmą i potrzebuje wizytówki na wyższym poziomie. Z takiej poczty typowo pod CV nie musisz korzystać w innych celach – nie będziesz zbierać spamu, a i szybciej wyłapiesz wiadomości służbowe 🙂

 5. Nie mam problemu z wyborem zdjęcia do CV, wiem jakie powinno być, ale gorzej z jego umieszczeniem. Nie jestem osobą biegle posługującą się programami do edytowania tekstu i obrazów, więc kiedy chciałem dołączyć swój wizerunek do CV, wydawało mi się, że robiłem to dosyć sztucznie, fotografia nie pasowała do całości. Tak więc bez konkretnego wymogu nie przesyłam dokumentu ze zdjeciem.

 6. No tak, jak wszystko machnie się tę samą czcionką, to całość zleje się ze sobą. Jeszcze ktoś aplikujący na stanowisko biurowe tym bardziej powinien przyłożyć się do umiejętności posługiwania się programami. Chyba że ktoś z natury jest roztrzepany i nie przykłada wagi do wyglądu napisanego CV 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.