CV

Ile stron powinno mieć CV? Optymalna długość życiorysu

CV 1 strona
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 19 maja 2022

Bez względu na to, czy właśnie tworzysz swoje pierwsze CV, czy może masz za sobą bogatą karierę zawodową i zmieniałeś pracę już nie jeden raz, możesz mieć wątpliwości co do optymalnej długości Twojego CV. I słusznie, bowiem nieprawdą jest często powtarzaną zasada, że idealne CV powinno zmieścić się na jednej stronie formatu A4.

W artykule...
  • Czy istnieje uniwersalna reguła dotycząca długości CV
  • Czy CV na jedną stronę będzie dla Ciebie OK
  • Czy 2 strony w CV to dobry pomysł
  • Czy CV na więcej niż 2 strony ma rację bytu

Rekruterzy potwierdzają, że nie odrzucają z góry nawet aplikacji, które mieszczą się na 10 stronach – dla nich liczy się przede wszystkim jakości danego życiorysu zawodowego. Mimo tego długość również ma znaczenie i dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka powinna być optymalna długość CV?

Jednostronicowe CV – dla absolwentów i młodych pracowników

Istnieją określone grupy kandydatów, którzy zdecydowanie powinni zmieścić się na jednej stronie A4. Należą do nich oczywiście absolwenci szkół wyższych czy też techników specjalistycznych, którzy starają się o zdobycie swojej pierwszej pracy. Oprócz tego, jeżeli Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie przekroczyło 10 lat, wskazane jest, aby maksymalna objętość Twojego CV wyniosła właśnie jedną stronę A4. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracowało na jednym, dwóch bądź trzech stanowiskach u jednego lub maksymalnie dwóch pracodawców.

Nawet w sytuacji, gdy możesz pochwalić się wszechstronnym wykształceniem i wieloma specjalistycznymi umiejętnościami, pomiń te, które będą wydawać się zupełnie nieprzydatne z punktu widzenia nowego pracodawcy. Przykładowo, jeżeli Twoim nowym miejscem pracy ma być biuro tłumaczeń, nie informuj rekruterów o posiadanych certyfikatach obsługi obrabiarek CNC – taka wiedza do niczego im się nie przyda, a niepotrzebnie zwiększy tylko długość CV. Również opisując Twoje umiejętności, nie rozpisuj się zbytnio – tłumaczenie wszelkich szczegółów powinno mieć miejsce nie wcześniej, niż podczas osobistej rozmowy.

U kogo dopuszczalne CV na dwie strony?

Jeżeli na rynku pracy jesteś aktywny od ponad 10 lat i w tym czasie miałeś okazję pracować na wielu stanowiskach w kilku firmach, możesz bez obaw przygotować CV o objętości dwóch stron A4. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnego ważnego dla nowego pracodawcy aspektu.
Oprócz tego dwie strony dają możliwość zastosowania wygodnej w czytaniu czcionki dwunastki lub nawet czternastki, zamiast tzw. drobnego maczku, który bardzo utrudnia rekruterom szybkie zapoznanie się z aplikacją. Dwustronicowe CV jest również w pełni dopuszczalne, jeżeli aplikujesz o posadę inżyniera, który powinien posiadać szerokie spektrum umiejętności technicznych – wówczas do ich szczegółowego opisania niezbędna jest większa ilość miejsca.

Kto może bardziej się rozpisać w CV?

Niekiedy okazuje się, że nawet dwie strony A4 to za mało, aby komfortową dla oka czcionką opisać całe doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności. Kogo przede wszystkim dotyczy ta sytuacja? Głównie managerów wysokiego szczebla i dyrektorów, którzy posiadają rozległe oraz długoletnie doświadczenie w pracy na kierowniczym stanowisku. Również pracownicy naukowi wyższych uczelni często tworzą bardzo długie aplikacje – wynika to z faktu, iż podczas swoje kariery wydają oni liczne publikacje, prowadzą wykład bądź konferencje naukowe. W takim wypadku długość CV może jak najbardziej przekroczyć liczbę trzech, bądź nawet więcej stron. Pamiętaj jednak, aby wszystkie stronice koniecznie były jasno ponumerowane, aby rekruterom łatwo było się w nim odnaleźć.

Ile stron powinno mieć CV

Na pytanie ile stron powinno mieć CV nie ma jednoznacznej odpowiedzi. CV powinno być zwięzłe i treściwe, dlatego unikaj w nim natłoku zbędnych informacji. Jednak jeśli masz za sobą bogatą karierę, nie obawiaj się wydłużyć Twojej aplikacji nawet do kilku stron – z pewnością nie wpłynie to negatywnie na jej odbiór, a przy odpowiednim formatowaniu tekstu może wyglądać znacznie lepiej, aniżeli zbyt krótkie CV. W ogromnej większość przypadków długość CV nie przekracza 1-2 stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.