CV

Zainteresowania w CV - przykłady i porady jakie może być hobby w curriculum vitae

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 15 maja 2022

Pracodawcy za najważniejsze w CV potencjalnych pracowników uważają sekcje wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych umiejętności, bowiem to one wskazują na przydatność kandydata, jego kwalifikacje i to jakim będzie pracownikiem. Czy to oznacza że powinieneś pominąć z pozoru nieistotną sekcję zainteresowań? Absolutnie nie – ona też jest bardzo ważna i może przesądzić czy Twoja kandydatura przejdzie do dalszego etapu rekrutacji.

Ale właściwie po co mi te zainteresowania w CV?

Podawanie hobby i zainteresowań w CV może wydawać się kompletnie niepotrzebne, jednak w większości przypadków nie jest to prawdą. Pracodawca nie tylko szuka pracownika, ale szuka przede wszystkim człowieka, osobowości i charakteru. Nie wiele jest rzeczy, które mówią o człowieku tak dobrze jak jego zainteresowania i pasje. Dla pracodawcy ze zwykłego Jana Nowaka, (których widział już dziś pewnie 50) możesz stać się intrygującą, wartą zainteresowania osobą.

Najbardziej wartościowe hobby to te związane z pracą (tzw. zainteresowania zawodowe)

Wyobraź sobie sytuację, że osoba czytająca Twoje CV jest nie do końca przekonana czy zadzwonić i zaprosić Cie na rozmowę. Szkoła pasuje, kwalifikacje wydają się dobre, jednak podobnych kandydatur jest wiele. Jednak gdy dochodzi do sekcji zainteresowań i Twoje zainteresowania są w pewien sposób (nawet dość luźny) powiązane z branżą stanowiska na które aplikujesz to wygrałeś. W ten sposób wyróżnisz się z tłumów innych kandydatów i szala przechyli się na Twoją korzyść.
Najlepiej jeśli hobby podane w CV wykracza poza zakres zawodu na jaki aplikujesz i pokazuje, że praca i zdobyte wykształcenie jednocześnie są Twoją pasją.
No dobrze, może jakieś przykłady zainteresowań do CV:

 • Aplikując na stanowisko programisty idealnym hobby będzie np. sztuczna inteligencja, robotyka
 • Dla kierowcy tira idealnie pasują sporty motorowe
 • Dla fryzjerki – moda i wizaż
 • itd.

Pamiętaj, że pracownik – pasjonat to idealna osoba dla każdego pracodawcy. Praca która jest jednocześnie hobby jest zwykle wykonywana z większą starannością i mniej „męczy”, Taki pracownik wniesie do firmy zdecydowanie więcej, więc w rekrutacji na pewno się wyróżni.

Jakie zainteresowania w CV pokażą cechy charakteru?

Rekruter musi zobaczyć w Tobie człowieka, a nie tylko pracownika. Posiadane pasje często są odbiciem osobowości i pokazują (często w sposób niebezpośredni) charakter i cechy które mogą być dla pracodawcy istotne. Np. sport i jego różne formy mogą wskazywać na chęć rywalizacji, zdolności przywódcze, wytrwałość i umiejętność pracy w zespole. Malarstwo pokazuje Twoją kreatywność i chęć tworzenia, a (z pozoru banalne) kolekcjonerstwo i sklejanie modeli świadczy o konsekwencji i cierpliwości. Może Twoje hobby też mówi o tobie dużo?

Lubimy tych, którzy są podobni do nas

Aby hobby przycinęło uwagę rekrutera do Twojej osoby nie musi być wcale związane z pracą, nie musi także pokazywać Twoich walorów. Wystarczy, że będzie zbieżne z zainteresowaniami osoby, do której CV ma trafić. Pomyślisz: no dobrze, ale to jest loteria i nie mam na to wpływu jakie zainteresowania ma osoba z którą będę rozmawiał, więc nie warto sobie tym zawracać głowy. Częściowo jest to prawda, ale nie do końca. Czasem możesz poznać nazwisko osoby, która będzie czytać CV – może być podane w ogłoszniu, lub na stronie internetowej firmy. Wystarczy użyć wyszukiwarki i znaleźć tą osobę na przykład w popularnych sieciach społecznościowych. Często tego rodzaju internetowe profile dużo o człowieku mówią i przedstawiają jego pasje, zainteresowania i poglądy. Wykorzystaj to! Być może macie coś wspólnego i z tego powodu rekruter zainteresuje się Tobą bardziej niż innymi. Oczywiście pamięaj o jednym…

Żelazna zasada – nie ściemniaj

Powyższe rady mogą doprowadzić Cię do wniosku, że warto byłoby coś w swoim życiorysie udoskonalić i podkoloryzować sekcję zainteresowań. Pamiętaj jednak, że nie możesz pójść za daleko i wpisać tam nieprawdziwych rzeczy. Wyobraź sobie sytuację, gdzię w zainteresowaniach wskazujesz na żeglarstwo i nie możesz wskazać na trzech miejsc w Polsce gdzie można popływać. W takiej sytuacji kompromitujesz siebie i możesz zniweczyć cały swój wysiłek. Musisz o swoich zainteresowania potrafić cokolwiek powiedzieć a najlepiej, gdybyś mógł opowiadać o nich godzinami. Jeśli kłamiesz w kwestii zainteresowań to co z innymi elementami CV, których nie da się zweryfikować? Gwarantuje Ci, że osobie z którą będziesz rozmawiał zapali się czerwona lampka, a Twoje notowania spadną. Musisz być zawsze przygotowany na sytuację, w której będziesz poproszony o powiedzenie kilku zdań o swoich zainteresowaniach.

Dobre CV to nie takie, które spowoduje że pójdziesz na rozmowę, ale takie które da Ci pracę – a rozmowa będzie krokiem pośrednim. W związku z tym nie traktuj rozmowy jako głównego celu, traktuj ją jak pewien etap.

Czy muszę zamieścić w CV zainteresowania?

Oczywiście zamieszczenie zainteresowań w CV nie jest to obowiązkowe. To czy warto je zamieścić zależy od dwóch czynników – od stanowiska na jakie aplikujesz oraz od tego jakim hobby możesz się pochwalić. Powiedzmy sobie jasno – są stanowiska (wymagające mniej wykwalifikowanych pracowników, często fizycznych) na których zupełnie nie będzie liczyć się Twoje hobby. Czy kierownika supermarketu poszukującego osoby „na kasę” lub sprzątaczki będzie będzie intersowało co kandydat robi w wolnym czasie? Nie. Inaczej jest na stanowiskach kreatywnych, zarządczych, wymagających inwencji twórczej i pracy w kooperacji z innymi – w przypadku aplikowania do tego rodzaju pracy warto zamieścić sekcję z hobby. Nie tylko na Takich stanowiskach zainteresowania się przydają – każdy przypadek jest inny.

Często jest tak, że praca nauka, rodzina oraz inne obowiązku powodują kompletny brak czasu i de facto uniemożliwiają poświęcenie się jakiejkolwiek pasji. Pozostają standardowe zainteresowania na przykład TV, film i muzyka. Jeżeli stanowią Twoją jedyną „pasję” mocno zastanowiłbym się czy jest sens je podawać. Lepiej pominąć tą sekcję niż sobie nią zaszkodzić.

Jakich zainteresowań w CV unikać?

Wiesz już jakiego rodzaju hobby warto jest zamieścić w CV, a czy są takie których powinienes unikać? Owszem, są takie zainteresowania w CV, których nie radziłbym podawać, np.:

 • Bardzo nietypowych wskazujących że jesteś niezłym „freakiem”
 • Związanych z poglądami politycznymi i religią
 • Bardzo drogich, które podświadomie sygnalizują pracodawcy, że możesz mieć wysokie wymagania finansowe.
 • Zainteresowań, które miałeś kiedyś, ale od dłuższego czasu nie realizujesz

Przykłady zainteresowań do CV

Przedstawione informacje teoretyczne mówią, jakie zainteresowania warto zamieścić w CV a jakich nie, natomiast bardzo często pytacie o przykłady zainteresowań, które możecie wykorzystać u siebie. W rezultacie powstała lista hobby, które powtarzają się w CV dość często. Oczywiście miej na uwadzę to co pisaliśmy wcześniej i nie kopiuj bezmyślnie elementów z tej listy do swojego CV. Użyj tych przykładowych zainteresowań, jeśli pokrywają się z Twoimi. Chyba nie chcesz skompromitować się potem na rozmowie.

 • muzyka, film, książki – bardzo pospolite zainteresowania.
 • sport – oczywiście, jeśłi uprawiasz go aktywnie. Koniecznie podaj jaki.
 • sporty ekstremalne – tym rzeczywiście się wyróżnisz
 • gra na instrumencie – również może być interesujące

Więcej przykładowych zainteresowań wkrótce!

12 komentarze do “Zainteresowania w CV
 1. Dzięki! Artykuł uświadomił mi, jak bardzo ważne w CV mogą być zainteresowania. Nigdy nie zawracałam sobie tym głowy, teraz będę je zamieszczać mimo iż nie są super wybitne. Uważam jednak, że szukania zainteresowań osoby, która będzie nas przesłuchiwać to już krok za daleko. Wcale nie tak często mamy podane nazwisko publikującego ogłoszenie, nie wiadomo czy ten człowiek będzie CV potem czytał, albo czy będzie na rozmowie. Wg mnie szkoda na to czasu.

 2. Gdybym sam był pracodawcą, to pewnie przychylniej spoglądałbym na te osoby, które mają podobne zainteresowania i przede wszystkim uprawiają jakiś sport – ludzie aktywni posiadają wiecej energii i zapału do życia, jak i pracy. Jeśeli ktoś wpisuje w CV, że pasjonuje się oglądaniem filmów, słuchaniem muzyki i kulinariami, to ciężko to wpisać pod rubrykę zainteresowań 😛

 3. Fajnie by było, gdyby zainteresowania pokrywały się z pracą, a właściwie praca odzwierciedlała zainteresowania. Dużo lepiej człowiek się spełnia w takiej pozycji. najczęściej jednak jest tak, że to nasze hobby pozwala na ekspresję umiejętności i wyładowanie po spięciach w pracy. Życie bez pasji byłoby niepełne 🙂

 4. Ktoś ma problemy z napisaniem CV? To tutaj pewnie będzie głowić się najdłużej ;). Co wpisać, żeby jednak coś było, ale miało zaczepienie w rzeczywistości… Jak się tak zastanowić, to ukończona szkoła wskazuje jedynie na kierunek, w jakim ktoś zdobywał wiedzę, wcześniej wykonywane zawody – raczej konieczność podjęcia jakiegoś zajęcia zarobkowego. Dopiero zainteresowania wskazują, jakim się jest naprawdę.

 5. A co, jeśli pracodawca wymaga od pracownika dużego zaangażowania w pracę, również w domu i bogata lista zainteresowań może wskazywać na to, że czas wolny jednak w pierwszej kolejności będzie spędzany na zajęciach sportowych itp.? Można to różnie zinterpretować, zależnie od intencji. Są takie zawody, w których jednak trzeba sporego poświęcenia.

 6. @Piotruś.
  To by musiał być sadysta, a nie pracodawca, żeby wymagał od pracowników siedem dni w tygodniu gotowości do wykonania jakiegoś zadania 😛 Dzisiaj zmieniły się czasy i w pracy nie są potrzebne pionki, które automatycznie podchodzą do swoich obowiązków. Teraz liczy się kreatywność, energia, chęć działania i współpracy z ludźmi, odwaga do wyjazdów służbowych… Z tym się nie rodzimy, tylko wykształcamy na przestrzeni lat. Każdy ci powie, że ciekawe hobby wyrabia w człowieku pewne cechy, które już z nim zostają. Nawet firmy promują pewne aktywne działania.

 7. Szczerze mówiąc zawsze mam problem jakie zainteresowania wpisać w CV. Przykładowe – podawane często na stronach nie do końca do mnie trafiają – są ogólne, pewnie dokładnie takie jakie u połowy innych kandydatów. Chyba najlepiej jak zacznę dużo bardziej interesować się pracą 🙂 Niestety moje hobby zupełnie się z pracą nie pokrywa :/

 8. Ja uważam, że publikacja hobby w CV ma sens tylko wtedy jeżeli coś faktycznie wnosi w charakterystykę kandydata i ma powiązanie ze stanowiskiem. Ludzie piszą rzeczy typu muzyka, film itp. – to typowe zapchajdziury, na które nikt nie zwraca uwagi. Szkoda waszego czasu, prądu i tuszu w drukarce na pisanie tego rodzaju hobby w curriculum vitae.

 9. Często podawane w CV zainteresowania przykładowo – dotyczące sportu typu piłka nożna czy siatkówka, albo inne pospolite hobby nie ma w życiorysie według mnie w ogóle racji bytu. Liczą się te bardziej interesujące i wartościowe.

 10. Szczerze mówiąc nie wiem jakie mogą być zainteresowania, które pracodawce przekonają do kandydata. Dla mnie pisanie hobby to delikatnie mówiąc przerost formy nad treścią.

 11. Więcej przykłądowych zainteresowań wkrótce!

  "przykłądowych ?

  Prosze nie odebrać tego komentarza źle, pisze żeby można było to poprawić : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.