CV

Jakie zdjęcie do CV? Czy w 2022 w CV musi być zdjęcie?

Zdjęcie do CV
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 02 czerwca 2022

Przeglądając dostępne w internecie wzory CV, gotowe szablony i przykładowe życiorysy widzimy, że bardzo częstym elementem dokumentu jest zdjęcie kandydata. Czy w roku 2022 w zdjęcie w CV jest wymagane? Kiedy kategorycznie nie powinno się dodawać fotografii do CV? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV? Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze? Czy zdjęcie do życiorysu można zrobić samemu? Jaki powinien być wymiar zdjęcia w CV? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

W artykule...
 • Czy w roku 2022 w zdjęcie w CV jest wymagane?
 • Kiedy nie powinno się dodawać fotografii do CV?
 • Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?
 • Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze?
 • Czy biznesowe zdjęcie sprawdzi się w CV?
 • Czy zdjęcie do życiorysu można zrobić samemu?
 • Jaki powinien być wymiar zdjęcia w CV?

Czy w CV musi być zdjęcie

Nie ma żadnego formalnego wymogu dodawania zdjęcia kandydata do CV. Teoretycznie dla pracodawcy nie powinien liczyć się Twój wygląd, a kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Dlatego zasadniczo, podczas rekrutacji fotografia nie jest wymagana. Kodeks pracy określa jakie dane może od nas żądać pracodawca i nie ma wśród nich wizerunku kandydata. Co więcej wizerunek jest jednym z dóbr osobistych, podlegających ochronie prawnej. Zdjęcie w CV może być wymagane jeśli wygląd pracownika jest koniecznym wymogiem zawodowym. Może to dotyczyć np zawodu aktora, zatrudnienia w reklamie czy ogólnie rzecz biorąc przy ekspozycji wizerunku. Jak widzisz to kryterium nie dotyczy większości rekrutacji i prawdopodobnie nie musisz dodawać fotografii do CV. Podsumowując, na pytanie czy w CV musi być zdjęcie można odpowiedzieć: Nie, ale z małymi wyjątkami. Inną kwestią jest to czy dobrze postawiliśmy pytanie. Nie jest ważne czy w CV musi być zdjęcie a raczej czy warto dodać zdjęcie do CV.

Kiedy dodać zdjęcie do CV

Zastanawiasz się czy zamieścić zdjęcie w CV? Oto kilka powodów dla których możesz uznać to za dobry pomysł:

Gdy stanowisko na które aplikujesz wymaga eksponowanie wizerunku.

Dotyczy to stanowisk pracy w których wygląd się liczy. Nie musi to być stanowisko aktora w teatrze, lub modelki na billboardzie. Wygląd liczy się w wielu zawodach – chociażby w pracy jako hostessa, czy sprzedawca gdzie wymagany jest kontakt osobisty z klientem. Przygotowując CV sekretarki, CV recepcjonistki również warto rozważyć zamieszczenie zdjęcia. Katalog zawodów dla których warto umieścić dobre zdjęcie w CV jest jeszcze szerszy.

Gdy chcesz dać się zapamiętać.

Może się wydawać, że ciężko jest się wyróżnić wstawieniem fotografii, jeśli zdjęcie jest prawie w każdym CV. Częściowo jest to prawda, jednak osoby oglądające CV łatwiej zapamiętają wizerunek kandydata niż nazwisko. 

Gdy chcesz zwrócić na siebie uwagę.

W popularnych portalach, łączących pracowników z pracodawcami dużo popularniejsze są kandydatury osób, które do swoich profili dodały zdjęcia. Podobny mechanizm zachodzi przy “klasycznych” rekrutacjach.

Gdy chcesz być bardziej wiarygodny

Czysta psychologia. Widząc zdjęcie wzbudzają nasze zaufanie, automatycznie przenosimy to zaufanie na całą kandydaturę.

Gdy chcesz wyeksponować określone cechy

Dobrze wykonane zdjęcie w CV może świadczyć o Twoim profesjonalizmie, pozytywnym nastawieniu, czy tzw. miłą aparycję. 

Gdy pracodawca prosi o dodanie zdjęcia do CV

Jest to zwykle w sytuacji gdy wizerunek jest istotny na danym stanowisku pracy. Nie zamieszczenie zdjęcia w CV spowoduje jego automatyczne odrzucenie.

Kiedy nie dodawać zdjęcia do CV

Gdy składasz aplikację do pracy za granicą

O ile w Polsce zdjęcie w CV jest spotykane bardzo często i nie ma z nim żadnego problemu, o tyle w niektórych krajach nie jest to praktykowane, a wręcz niemile widziane. Np. pisząc CV po angielsku aplikując o pracę w Wielkiej Brytanii nie dodawaj do curriculum vitae zdjęcia. Jeśli składasz CV w innym kraju zapoznaj się z jego specyfiką.

Gdy pracodawca jasno zaznaczył w ogłoszeniu, żeby nie dodawać zdjęcia do CV

Czasem pracodawca może zaznaczyć w ogłoszeniu, że chce otrzymać CV bez zdjęcia. W takiej sytuacji CV ze zdjęciem zostaną najprawdopodobniej odrzucone już na starcie bez rozpatrzenia.

Gdy nie masz dobrej jakości zdjęcia

Wstawienie do CV zdjęcia niskiej jakości sprawi, że się wyróżnisz, ale… negatywnie! Taka fotografia świadczy o braku profesjonalizmu dlatego jeśli nie dysponujesz grafiką wysokiej jakości i nie masz możliwości zrobienia dobrego zdjęcia do CV to lepiej odpuść. Jednak nie poddawaj się, poczytaj jak zrobić zdjęcie do CV w poradniku poniżej!

Gdy na stanowisku, na które aplikujesz wygląd jest bez znaczenia.

W wielu zawodach (tak naprawdę w większości), wygląd pracownika nie ma znaczenia. Pracownik produkcji, na budowie, w biurze, gdy nie ma kontaktu z klientem / petentem nie ma żadnego znaczenia jak pracownik wygląda. 

Jak zrobić profesjonalne zdjęcie w CV

Jeśli zdecydujesz się na dodanie fotografii do życiorysu postaraj się, zaprezentować się na nim odpowiednio. Profesjonalne zdjęcia do CV to zazwyczaj zdjęcia portretowe dopasowane do charakteru stanowiska. Poniżej przedstawiamy kilka reguł opisujących jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze. Wskazówki są w miarę uniwersalne i sprawdzą się przy robieniu fotografii dla każdego zawodu. 

Tło zdjęcia

W fotografii biznesowej najczęściej spotykanymi tłami są kolory białe lub odcienie szarości. Ciemne tła raczej nie są dobrym pomysłem. Dobry efekt w zdjęciu do CV daje stosowanie gradientów lub gradientów z lekkim podświetleniem tła, jednak może być to trudne do osiągnięcia w warunkach domowych.

Inną możliwością jest zastosowanie jako tła lekko rozmazanego rzeczywistego obrazu, przedstawiającego np. wnętrza biurowe czy nawet krajobraz miasta. Taki rozmyty efekt nieostrego tła, można osiągnąć, fotografując obiekt za pomocą jasnego obiektywu o dużym otworze przysłony. Tego typu zdjęcie do CV prawdopodobnie trzeba będzie wykonać u fotografa.

Jak się ubrać do zdjęcia w CV?

Stylizacja kandydata na profesjonalnym zdjęciu do CV powinna odpowiadać standardom obowiązującym w miejscu pracy i na stanowisku na które aplikuje. Dress code między poszczególnymi firmami może się różnić. Jeśli w firmie w przypadku mężczyzn obowiązuje noszenie garnituru, a w przypadku kobiet eleganckiej garsonki to właśnie tak należy się ubrać do zdjęcia. Jeśli wiesz że w przedsiębiorstwie jest trochę więcej luzu może wystarczyć koszula lub elegancka bluzka. 

Przy wyborze ubrania do zdjęcia w CV wyobraź sobie, że idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i ubierz się właśnie tak. Szukając informacji na temat dress code w danym przedsiębiorstwie zajrzyj na ich stronę internetową poszukaj zakładki “O nas”, “Kim jesteśmy” itp. być może są tam zdjęcia pracowników. Skorzystaj z nich i zobacz jak są ubrani.

W sytuacji gdy nie masz informacji na temat dress code firmy przyjmij, że strój na profesjonalnym zdjęciu w CV powinien mieć charakter biznesowy, podkreślający Twój charakter:

 • Mężczyźni
  W przypadku mężczyzn dobrym pomysłem jest ubranie się w marynarkę i koszulę z krawatem. Jeśli stanowisko nie jest zbytnio “sztywne” można zrezygnować z krawata i rozpiąć guzik od koszuli pod szyją. 
 • Kobiety
  Podobnie jak w przypadku mężczyzn zestaw koszula + marynarka będzie optymalny. Nie prezentuj zbyt dużego dekoltu. Koszula zapięta pod szyję lub rozpięty jeden guzik będzie OK.

Pamiętaj, aby nie szaleć z kolorami i w Twoim ubiorze było ich maksymalnie 3. Kolory ubrania przy profesjonalnych zdjęciach w CV to najczęściej odcienie szarości, grafit, granat, błękit i ewentualnie czerń. Kolory powinny być dobrane tak aby nie zlewać się z tłem. Ubrania powinny być schludne i dokładnie uprasowane. Na zdjęciu nie należy mieć nakrycia głowy. Jeśli nosisz na co dzień okulary załóż je także do fotografii.

Prezencja

Prezencja na zdjęciu w CV powinna być zgodna z Twoim charakterem. Uśmiech, nawet lekki jest zawsze pozytywnie odbierany i powoduje skrócenie dystansu. Twoja pozycja powinna być naturalna. W fotografii biznesowej da się zauważyć osoby ze skrzyżowanymi rękoma, ale także z prostymi wzdłuż ciała. zobacz jak będziesz wyglądać lepiej.

Zwróć uwagę czy na zdjęciu za bardzo się nie błyszczysz. Być może konieczna będzie odrobina pudru.

Rozmiar zdjęcia w CV

Zdjęcie w CV zwykle wklejane jest na pierwszą stronę dokumentu. Nie powinno być za duże, aby nie przytłaczać wymiarami reszty treści życiorysu. Nie powinno być też za małe, bo wtedy po prostu nic nie będzie na nim widać.

Zdjęcie biznesowe w CV powinno mieć proporcje zbliżone do 3:4 (czyli powinno mieć delikatnie większą wysokość niż szerokość), chociaż coraz częściej spotykane są fotografie w poziomie. Dla CV w formacie A4 rozmiar standardowej fotografii legitymacyjnej czyli 3,5×4,5cm będzie odpowiedni.

Dużo zależy też od szablonu CV. Często chcemy wpasować zdjęcie tak, aby mieściło się w jednej z kolumn, można wtedy nieco zwiększyć wymiary zdjęcia tak, aby wypełnić maksymalnie daną kolumnę. Zdjęcie raczej nie powinno przekraczać 6cm szerokości, wtedy wydaje się już za duże.

Czy zdjęcie legitymacyjne nadaje się do CV

Zdjęcie legitymacyjne powinno nadawać się do CV, jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Fotografie legitymacyjne zwłaszcza te robione “od przodu”, mają bardzo formalny charakter, często staramy się nie pokazywać na nich żadnych emocji. W praktyce zdjęcia te często są bez nawet delikatnego uśmiechu, trochę jak robione z przymusu. Profesjonalne zdjęcia do CV przekazują odbiorcy komunikat o pewności siebie przebojowości i otwartości. Te rzeczy nie są zwykle widoczne w zdjęciu legitymacyjnym. Dlatego jeśli zależy Ci na wyróżnieniu siebie zainwestuj trochę czasu w profesjonalne zdjęcie do CV. Zamieszczenie zdjęcia legitymacyjnego w CV nie będzie dużym błędem, jednak może wyróżniać się negatywnie na tle innych CV z profesjonalnym zdjęciem biznesowym.

Zdjęcie do CV u fotografa czy w domu?

Idealnie jeśli zdjęcie do curriculum vitae wykonasz u fotografa w profesjonalnym studiu. Wiele studiów fotograficznych ma w ofercie zdjęcia biznesowe, które sprawdzą się w CV, czy na portalach społecznościowych typu Linkedin. Po Twojej stronie będzie tylko odpowiedni ubiór i ewentualnie makijaż. O resztę zatroszczy się już profesjonalista. Doradzi przy wyborze tła, zasugeruje odpowiednią pozę, ustawi oświetlenie i pomoże przy wyborze najlepszego zdjęcia. Minusem jest oczywiście konieczność poniesienia kosztu. Takie zdjęcie biznesowe do CV kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od rodzaju zdjęcia, ilości prób oraz obróbki graficznej.

Dobre zdjęcie do CV można wykonać także w domu. Powinien wystarczyć średniej klasy smartfon, statyw zmysł artystyczni i trochę wolnego czasu. Mile widziana będzie także pomalowana na jasny, jednolity kolor ściana. Będzie ona idealnym tłem. W aplikacji aparatu w telefonie / smartfonie poszukaj opcji samowyzwalacza i zdjęć seryjnych.

Błędy w zdjęciach do CV

 • Nieaktualne zdjęcie – fotografia w CV powinna przedstawiać Twoją osobę w momencie składania aplikacji. To zrozumiałe, że na starszym zdjęciu możesz prezentować się lepiej, lub nie masz aktualnego zdjęcia. Mimo to, postaraj się nie wprowadzać pracodawcy w błąd. Przyjmuje się, że zdjęcie nie powinno być starsze niż rok.
 • Źle skadrowana fotografia – Zdjęcie w CV powinno być profesjonalnym zdjęciem portretowym. W CV nie ma potrzeby pokazywania całej sylwetki, dlatego kadr “od stóp do głów” jest błędem. Z drugiej strony kadrowanie tylko na twarz również nie jest dobrym pomysłem.
 • Zdjęcie z “wakacji” – Istnieje pokusa aby wziąć jakieś zdjęcie z prywatnych zasobów i wykadrować je portretowo. W 99% przypadkach nie da to dobrego efektu i będzie wyglądać nieprofesjonalnie.
 • Selfie – Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdjęcie do CV wykonać własnym sumptem, jednak nie oznacza to dołączenia do curriculum vitae selfie! Zdjęcie wykonane samodzielnie telefonem powinno spełniać wymagania jakościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *