CV Poszukiwanie pracy

CV bez doświadczenia studenta / ucznia – jak napisać

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Potocznie mówi się, że najlepszym kandydatem do pracy jest dwudziestolatek od razu po studiach z 10-letnim doświadczeniem. Jest to sytuacja dość abstrakcyjna, jednak obrazuje podejście wielu pracodawców do rekrutacji. Wielu z nich w przeglądanych CV wymaga świeżości, a jednocześnie bogatego doświadczenia zawodowego, które zdobywa się po przepracowaniu wielu lat.

Co w sytuacji gdy nie możemy pochwalić się pracą w zawodzie ponieważ jesteśmy świeżo po szkole lub w trakcie? Nic straconego – po studiach, lub gdy jesteś absolwentem liceum, szkoły zawodowej czy nawet gimnazjum możesz spróbować napisać cv w którym doświadczenie nie będzie powodem do wstydu. Jeśli jeszcze uczysz się lub studiujesz masz jeszcze czas na zdobycie bezcennego doświadczenia zawodowego. Zatem do roboty!

Pierwsze CV i list motywacyjny dla osób zaraz po szkole nie muszą być puste!

Może się wydawać, że pierwsze CV absolwenta studiów, szkoły średniej czy gimnazjum muszą być niemal puste. Prawda jest jednak zupełnie inna – nauka to bardzo dobry czas na zdobycie doświadczenia, które niekoniecznie musi być związane z klasycznie rozumianym zatrudnieniem. Ponadto istnieje kilka zabiegów, które sprawią, że nawet bez doświadczenia CV nie będzie wyglądać na puste.

Przez pracodawców i rekruterów doświadczenie zawodowe (historia zatrudnienia) jest zwykle uważane za najważniejszy element życiorysu. Właśnie z tego powodu jest zwykle umieszczane wysoko – zaraz za danymi osobowymi i tam właśnie ląduje wzrok czytającego dokument. Gdy nie masz bogatego doświadczenia, zadbaj by Twoje CV otwierało coś innego – np podsumowanie zawodowe. Oczywiście w Twojej sytuacji będzie to coś w rodzaju profilu osobistego, celu zawodowego. Jest to maksymalnie kilka linijek tekstu, które w syntetyczny sposób przedstawiają Twoją osobę. To może być element, który “sprzeda” Twoje CV nawet bez doświadczenia!

Profil osobisty osoby bez doświadczenia

Zawarcie profilu osobistego w CV w sytuacji gdy nie masz doświadczenia jest dobrym pomysłem. Profil może zawierać:

 • skrótowe przedstawienie Twojej osoby (np. “jestem studentem studiów magisterskich na…”. Czasem dobrym pomysłem jest dodanie również wcześniejszych etapów edukacji np. “jestem absolwentem szkoły muzycznej”…). Może brałeś udział w praktykach studenckich, albo stażu?
 • Twoje największe osiągnięcie. Jeżeli nigdzie nie pracowałeś nie musi być to koniecznie sukces związany z pracą (dobra lokata w olimpiadzie, bycie laureatem w konkursie).
 • Do czego dążysz, jaki jest Twój cel
 • Czym się wyróżniasz, jak jest Twoja najmocniejsza strona

Jak widzisz doświadczenie (którego nie masz) nie stanowi tutaj większości. Dobrze skonstruowany profil eksponuje Twoje zalety, a nie historię zawodową. Zobacz przykładowy profil w cv bez doświadczenia:

Ukończyłem z wyróżnieniem technikum elektryczne i obecnie studiuję informatykę. Pasjonuje się robotyką o czym świadczy m.in wyróżnienie w konkursie „Wielkopolskiej Ligi Robotyki”. Udział w organizowanym przez Państwa stażu pozwoli mi na dalszą realizację pasji i zdobycie cennego doświadczenia.

Pamiętaj, pasja i zainteresowania zgodne ze stanowiskiem / projektem do jakiego aplikujesz mogą być Twoją mocną stroną. Użyj tej broni w swoim podaniu o pracę i liście motywacyjnym!

CV studenta – wykorzystaj doświadczenie z praktyk, staży i samorządu

Każdy wie, że studia to czas na naukę i zdobywanie wiedzy. Część z nas wie, że to także idealny moment na zdobycie wielu znajomych, fajne spędzenie wolnego czasu. Niestety nie każdy przyjmuje do wiadomości, że studiując powinno się zadbać o zdobycie doświadczenia, którym pochwalisz się w CV, liście motywacyjnym i na rozmowie kwalifikacyjnej. Część kierunków daje studentom tak dużo autonomii, luzu i wolnego czasu, że są w stanie spokojnie pogodzić naukę z działalnością “okołostudencką”. Jeżeli nie bierzesz udziału w tego typu przedsięwzięciach poszukaj jakiegoś dla siebie. To najlepsza szansa na nowe doświadczenia bez podejmowania pracy. Poniżej kilka możliwoci co możesz robić na w trakcie studiowania:

Działalność w organizacjach studenckich i samorządach

Samorząd uczelniany / wydziałowy jest ciałem organizacyjnym, którego członkami są wszyscy studenci. Nie wszyscy studenci jednak biorą w nim aktywny udział. Organizacje tego typu działają przy każdej uczelni. Posiadają własny status, budżet, zarząd, osoby funkcyjne – wszystko to co pozwala im działać jako podmiot. Samorządy decydują o wielu kwestiach związanych z uczelnią i wydziałem, organizują życie studenckie. Doświadczenie zdobyte w samorządach może być zatem bardzo ważnym elementem Twojego studenckiego CV. Owszem, może kosztować bardzo dużo wysiłku i czasu jednak się opłaca. Nie tylko dlatego, że masz dodatkowy punkt w życiorysie, ale przede wszystkim z powodu rzeczy które możesz się tam nauczyć.

Na wielu uczelniach oprócz samorządów funkcjonują róznego rodzaju organizacje studenckie. Wiele z nich ma charakter międzyuczelniany, a nawet międzynarodowy. Przykładowe organizacje studenckie gdzie możesz zdobyć cenne doświadczenie:

 • ESN
 • AEGEE Europe
 • Aiesec
 • Iaeste

Tego rodzaju organizacje mają nieco inny profil funkcjonowania niż samorządy. Zajmują się wieloma obszarami, między innymi organizują szkolenia, warsztaty, debaty, spotkania naukowe, czy innego rodzaju projektami. Działalność w organizacjach studenckich to z jednej strony dodatkowy punkt w CV, a z drugiej zapewnienie szerokich kontaktów z pracodawcami. Często udział w organizacjach jest trampoliną do pierwszej pracy, stażu czy praktyk. CV studenta to idealne miejsce by pochwalić się udziałem w projekcie organizacji studenckiej.

Praktyki studenckie w pierwszym CV to must have!

Część kierunków na ostatnich semestrach wymaga odbycia praktyk studenckich. Często są one związane z tematem pracy magisterskiej / licencjackiej, a na pewno wiążą się z kierunkiem studiów. Wielu studentów lekceważy tego rodzaju działalność, niektórzy starają się o praktyki w miejscach nie gwarantujących rozwoju i zdobycia prawdziwego doświadczenia (potocznie rzecz ujmując chodzi o tak zwane parzenie kawy i kserowanie papierków). Część studentów próbuje po prostu załatwić sobie papierek – zaświadczenie o odbyciu praktyk. Jest to niestety najgorsze z możliwych rozwiązań – nie nauczysz się nic nowego, a przecież o to na studiach chodzi.

Studenckie praktyki jeśli dobrze trafisz mogą być również przyczynkiem do pierwszej pracy – jeśli pracodawca zauważy w Tobie potencjał. Jeżeli pracodawca zobaczy w Twoim CV, że odbyłeś u niego praktyki na pewno bardziej przychylnie spojrzy na Twoją kandydaturę nawet, nawet gdy nie masz innego doświadczenia.

Staż to jeszcze lepsze miejsce na zdobycie doświadczenia

Staże / staże zawodowe są bardzo podobne do praktyk różnią się jednak tym, że odbywane są po studiach i najczęściej mają formę płatną. Stażysta otrzymuje wynagrodzenie, bardzo często częściowo refundowane przez Urząd Pracy. Staż jest najlepszą formą zdobycia doświadczenia, w odróżnieniu od praktyk często w stażach wykonywane są dużo poważniejsze zadania.
Pytacie co ze stażami bezpłatnymi czy warto się ich podejmować? Odpowiedź jest prosta i trudna zarazem. Jeżeli propozycja stażu jest zgodna z branżą z którą wiążesz swoją przyszłość i masz przekonanie, że zakres wykonywanych obowiązków, i forma zatrudnienia gwarantują Ci zdobycie doświadczenia (do CV i nie tylko) myślę, że gra jest warta świeczki. Jeśli nie masz takiego przekonania praca za darmo nie będzie miała sensu. Niestety na rynku pracy ciągle pojawiają się patologie w postaci pracodawców szukających ludzi do pracy za darmo zgodnie z hasłem “będziecie mieli do portfolio”. Staże to jedna z podstawowych rad udzielanym osobom nie wiedzącym jak napisać CV bez doświadczenia.

Wolontariat daje satysfakcję i bardzo dobrze o tobie świadczy. Pokaż go w CV

Działalność w wolontariacie oznacza świadomą i dobrowolną pracę na rzecz innych. Praca może dotyczyć wielu dziedzin: np edukacji, pomocy niepełnosprawnym, biednym, popularyzacji nauki, rozwojowi itp. Wolontariat oprócz spełnienia potrzeby pomocy innym daje również szereg innych korzyści, jedną z nich jest zdobycie doświadczenia do CV. Pracodawca widząc wieloletni udział w wolontariacie widzi w Tobie ważne ludzkie cechy.

Jeśli studiujesz lub uczysz się w szkole średniej rozważ zapisanie się do wolontariatu lub mikro-wolontariatu. Z uwagi na fakt, że pracy na rzecz wolontariatu dokonujesz bezpłatnie nie jest wymagana od ciebie pełna dyspozycyjność, często sam określasz ile czasu możesz poświęcić. Zdobyte doświadczenie zawodowe może okazać się bezcenne w porównaniu do ilości pracy jaką wkładasz. Pokaż to zdobyte doświadczenie w swoim podaniu o pracę.

Praca sezonowa / dorywcza w CV nie musi być zapychaczem

Studenci mają zwykle 3 miesiące wakacji. Bardzo często jest to nie tylko czas wypoczynku, ale również pracy. Od czasu gdy otwarto granice te 3 miesiące pracy pozwalają zarobić więcej niż rok pracy w kraju. Czy o takiej pracy warto pisać w CV? Jeśli nie masz doświadczenia którym możesz zaimponować – oczywiście! Zwłaszcza, jeżeli jest to praca w branży pracodawcy – nawet w szerokim kontekście. Na przykład jeśli poszukujesz stanowiska jako doradca w banku doświadczenie zdobyte w pracy dorywczej jako sprzedawca w zupełnie innej branży również jest wartościowe ponieważ oznacza, że posiadłeś umiejętności w pracy z klientem.
Bardzo istotny jest sposób w jakim będziesz przedstawiał swoją pracę dorywczą w CV. Zwróć uwagę, aby eksponować zakres obowiązków jak najbardziej zbieżny z obowiązkami na stanowisku na jakie aplikujesz. W podanym przykładzie kontakt z klientem brzmi dobrze, obsługa kasy fiskalnej i porządkowanie towaru już nie za bardzo.

Portfolio zamiast klasycznego doświadczenia

W przypadku aplikowania na stanowiska “kreatywne” (grafik, webdeveloper, copywriter itp) oprócz historii zatrudnienia bardzo ważnym elementem CV może być portfolio. Wykonane prace i projekty mogą pokazać więcej niż nazwy firm w których pracowałeś. No dobrze, ale co zrobić jak jesteś świeży na rynku pracy i nie pracowałeś przy ciekawych projektach? Stwórz własne! Wszystko jest oczywiście zależne od branży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stworzył stronę internetową z utworzonymi materiałami. Mogą to być “dummy projects” – czyli rzeczy zrobione dla zabawy będące trochę sztuką dla sztuki. Możesz także wejść w kooperację z kimś i zrealizować przedsięwzięcie w formie wolontariatu wspierając przy tym instytucje która na wsparcie zasługuje. W ten sposób przygotowane portfolio nie tylko wzbogaci Twoje CV bez doświadczenia, dzięki niemu poćwiczysz i rozwiniesz swoje umiejętności.

CV ucznia liceum, maturzysty

Często osoby będące uczniami ostatnich klas liceów, techników lub szkół zawodowych poszukują pracy sezonowej. Czasem zatrudnienie ma miejsce nie tylko w wakacje, ale również w trakcie roku szkolnego. Oczywicie również w tym przypadku uczeń musi przejć standardową procedurę rekrutacyjną – napisać CV, list motywacyjny i odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Pojawia się zatem pytanie – co uczeń liceum może wpisać w CV i jak je utworzyć, aby nie rozsyłac jedynie kartki zapisanej do połowy. Nie ukrywam jest to zadanie bardzo trudne.

Przedewszystkim zauważmy, że w olbrzymiej większośći uczniopwe aplikować będą do niewymagających, prostych prac. Pracodawcy są w takich przypadkach przywyczajeni do otrzymywania CV od osób młodych i niedowiadczonych, w związku z tym nie musisz przejmowac się, że Twoje CV w porównaniu z innymi będzie puste. Wielu innych kandydatów wyśle podobne dokumenty! CV ucznia w swojej istocie będzie proste i pracodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Uczeń liceum, technikum, szkoły zawodowej czy nawet gimnazjum w CV powinien skupić się na aktywnościach, w których brał udział w szkole – np. udział w kołach naukowych, redagowanie gazetki szkolnej itp. Może także wyeksponowac swoje cechy charakteru, pasje i zainteresowania.

Poszukaj mniej wymagającej pracy, która pozwoli Ci zdobyć doświadczenie

Wkraczając na rynek pracy na każdy chciałby dostać się do pracy marzeń. Problem polega na tym, że taka praca często wymaga dużych umiejętności doświadczenia oraz praktyki i jest uwieńczeniem wieloletniej kariery. Możesz mieć do wyboru nie znaleźć pracy w ogóle lub podjąć zatrudnienie na niższym stanowisku. Z całą pewnością lepszym wyborem jest to drugie rozwiązanie czyli zatrudnienie się na stanowisku nie spełniającym zakładanych wymagań. Dlaczego? Bo jest dobrym punktem startu, pozwala na zdobycie doświadczenia, praktyki i szerokich kontaktów. Jeśli przyłożysz się być może dostaniesz szansę na awans. Pamiętaj, aby będąc zatrudnionym w pracy, która nie spełnia Twoich wymagań nie przestawać szukać zatrudnienia w innym miejscu.

Brak doświadczenie nie musi być problemem

Być może pomimo przekazanych w artykule rad nadal nie masz pomysłu jak stworzyć swoje CV bez zdobytego doświadczenia. Podczas studiów nie udzielałeś się w samorządzie ani organizacjach studenckich, nie miałeś czasu na wolontariat a podczas wakacji wolałeś wypoczywać niż pracować. Jednym słowem absolutnie nigdzie nie pracowałeś. Co wtedy? Wtedy należy maksymalnie rozbudować pozostałe sekcje w CV

 • Wykształcenie
 • Umiejętności językowe
 • Kursy i szkolenia
 • Zainteresowania

Postaraj się znaleźć coś co Cię wyróżni!

14 komentarze do “CV bez doświadczenia studenta / ucznia – jak napisać
 1. Szczerze mówiąc nie wiem jak napisać cv bez doświadczenia – przecież w każdym poradniku i artykule adresowanym dla studenta lub ucznia autorzy z jednej strony akcentują wagę historii zatrudnienia, doświadczenia itp a z drugiej twierdzą, że można napisać skuteczną aplikację bez tego elementu.

  Fajnie że piszenie o wolontariacie, kołach naukowych, praktykach i stażach, ale w wielu przypadkach (w tym moim) to nie bardzo nadaje się do zamieszczenia w CV. Napiszcie jeszcze jak napisać CV dla ucznia liceum bo tutaj to już wogóle nic sie nei da wymyślić. Co mam napisać, że gram w gry?:)

 2. Kamil no niestety chyba nic nie wymyślisz, jak mawia klasyk od mieszania herbata nie stanie się słodsza.

  Ja mam nieco inne podejście do tematu. Wiem, że pisanie CV gdzie doświadczenia praktycznie nie ma nie jest dobre, ale z drugiej strony co ma zrobić uczeń świeżo po szkole? To jasne, że jeżeli pracodawca widzi młodą osobę po technikum liceum (czy nawet po gimnazjum) jednak odrobinę obniży wymagania. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska i charakterystyki pracy na jaką składamy papiery.
  Fajny pomysł z tym portfolio w CV – chciałem poruszyć ten temat na rozmowie, ale rzeczywiście zajawię parę rzeczy z portfolio w curriculum vitae.

 3. ja CV stworzylam na stronce:) Sama nie wiedzialam jak sie za to zabrac, zeby wygladalo okej, bylo w nim to co trzeba i jak umiescic informacje. Na stronce daja wskazówki , wiec jak ktos ma problem, to latwo go rozwiaze 🙂 Ja dodatkowo kupilam pakiet premium, bo w ofercie było dużo szablonów do wykorzystania, nno i konto bez limitu 🙂

 4. Cv do napisania to nie taka łatwa sprawa! Ja się strasznie długo nad tym męczyłam i w koncu zdecydowalam sie napisanie cv ze stronka. Szybko i fajnie. pomocne wskazowki i fajne szablony 🙂

 5. Nie mam doświadczenia i nie chciałem pokazywać komuś zwykłej białej kartki z małą zawartością… w sumie , to naprawde udało się stworzyć fajne cv 🙂

 6. Ja tez mialam problem z pisaniem cv,więc zdecydowałam się skorzystać ze stronki;) Tam jest masa wskazówek i poszło mi naprawdę gładko i szybko 🙂 Kupiłam sobie dodatkowo wersję premium, żeby konto mieć bez limitu i dostać więcej fajnych szablonów 🙂

 7. Ja przed chwilą sama robiłam bo widziałam wiele opinii w internecie i teraz też się pod tym opisuje. Świetna strona

 8. Ja tez robilam cv bez jakiegokolwiek doswiadczenia i wyszlo tak dobrze, ze na rozmowie rekrutacyjnej mnie za nie pochwalili i nie zwrocili jakos duzej uwagi na to ze nie pracowalam wczesniej 🙂

 9. Brakiem doswiadczenia nie ma sie co przejmowac, licza sie checi.. Jak nie masz doswiadczenia to skup sie bardziej na stronie graficznej, jakims fajnym szablonie

 10. Pamiętaj, żebt to nie zmyslac w cv! Pisac prawde i wszystkie istotne rzeczy, ktore moga sie przydac. Wolontariat, kursy, certyfikaty itd. Najlepiej zrobic to cv jakos inaczej, fajnie, zeby przyciagalo uwage.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.