Edukacja

Studia MBA – Dlaczego Warto Je Ukończyć?

Absolwent MBA
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Studia MBA stają się coraz bardziej popularne. Osoby na stanowiskach kierowniczych decydują się na studia podyplomowe tego typu, ponieważ chcą podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać kariery. Wiedza o biznesie jest nieoceniona, wręcz konieczna w pracy menedżera. Obecnie w wielu profesjach pracodawcy doceniają kandydatów z takimi umiejętnościami. Na czym polegają takie studia i co można dzięki nim zyskać?

Master of Business Administration (MBA) to studia podyplomowe, najczęściej uczęszczane przez osoby z kadry menedżerskiej. Pierwsze studia MBA powstały w USA w XX wieku. W latach pięćdziesiątych, program MBA zaczął być rozpowszechniany w innych krajach. W Polsce pojawił się znacznie później, bo dopiero w 1989 roku.

Program współpracy partnerskiej

Studia MBA trwają do dwóch lat. Są realizowane najczęściej w trybie zaocznym. Współpracują z uczelniami zagranicznymi i nierzadko razem z nimi tworzą programy nauczania. Co więcej, partnerami studiów są często znane firmy. Dzięki tego rodzaju partnerstwie, studenci zdecydowanie zyskują, ponieważ czerpią wiedzę od doświadczonych praktyków. Uczestniczą w wizytach studyjnych w firmach, biorą udział w warsztatach i dodatkowych szkoleniach.

Zajęcia dla przyszłych menedżerów

Studenci rozszerzają swoją wiedzę z zarządzania, finansów czy prawa. Ponadto, rozwijają swoje umiejętności miękkie – logiczne myślenie, radzenie sobie w kryzysach, czy prowadzenie negocjacji. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez ekspertów. Według badań prowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak, absolwenci studiów MBA zarabiają dużo więcej od osób, które po studiach pierwszego lub drugiego stopnia zakończyły swoją edukację.

Executive MBA

Studia MBA executive są bardziej elitarna forma MBA. Główną różnicą między nimi jest inny profil uczestników. Są to studia stworzone dla kadry kierowniczej wysokiego szczebla, menedżerów, czy też dyrektorów spółek handlowych. Od kandydatów na studia executive MBA wymaga się kilkuletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym. Zajęcia odbywają się w weekendy, więc studenci mogą jednocześnie zdobywać wiedzę i pracować – nie ma konieczności przerywania kariery zawodowej.

Executive MBA

Kto powinien zdecydować się na studia podyplomowe MBA?

Tego typu studia są adresowane do osób, które chcą zdobyć profesjonalną wiedzę menedżerską lub poszerzyć sieć swoich kontaktów zawodowych. Studia MBA będą odpowiednie dla ludzi, którzy poszukują nowych perspektyw zawodowych. Na podnoszenie kwalifikacji na studiach czasami decydują się też osoby, które starają się o awans w pracy. Niewątpliwie, otrzymanie dyplomu MBA daje absolwentowi poczucie satysfakcji.

Studia dla ambitnych

Wszystkie osoby ambitne, które chcą stawać się jak najlepszymi liderami projektów lub zespołów, powinny zdecydować się na studia MBA. Jeśli zależy ci na wymianie know-how oraz na budowaniu i podtrzymywaniu biznesowych relacji z innymi, również powinieneś rozważyć takie studia. Chcesz pracować na wysokim stanowisku kierownika czy menedżera? MBA będzie strzałem w dziesiątkę.

Rekrutacja na studia

Pamiętaj jednak – jeśli chcesz stać się jednym ze studentów tych studiów podyplomowych, musisz posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych. W zależności od placówki, wymagane może być także CV oraz dokumenty potwierdzające osiągnięcia zawodowe. Podsumowując, studia MBA są skierowane do tych, którzy zdążyli już zdobyć doświadczenie zawodowe i chcieliby stawać się coraz lepsi. Takie studia pozwalają na wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami.

Master of Business Administration - MBA

Co zyskują absolwenci studiów MBA?

Absolwenci studiów podyplomowych MBA znajdują się w lepszej pozycji na rynku niż osoby, które ukończyły tylko szkoły wyższe pierwszego lub drugiego stopnia. Dlatego, że doskonale przygotowany program studiów pomaga na zdobycie dodatkowej wiedzy biznesowej i na opanowanie nowych umiejętności. Wykwalifikowani wykładowcy uczą nowoczesnych technik zarządzania. Co więcej, moment ukończenia studiów MBA to czas, w którym absolwent sprawnie wykorzystuje narzędzia menedżerskie.

Dyplom MBA – prestiż w Polsce i nie tylko

Rynek pracy – nie tylko polski, ale także zagraniczny – jest przychylny absolwentom MBA. Osoby z dyplomem zdecydowanie wyróżniają się z tłumu. Ponadto, absolwenci mogą ubiegać się o pracę na stanowiskach w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Co więcej, osoba, która ukończyła studia MBA, może próbować swoich sił w międzynarodowych korporacjach. Właściciele firm na całym świecie uznają dyplom i na jego podstawie są skłonni zatrudnić u siebie nowych menedżerów.

Program studiów MBA jest przygotowany tak, by nauczyć studentów zarządzania przedsiębiorstwem w wielu krajach. Udaje się to tym bardziej, że zagraniczni wykładowcy często należą do kadry dydaktycznej tego typu studiów.

Co jeszcze warto wiedzieć o studiach MBA?

Po pierwsze, do rozpoczęcia studiów MBA nie jest wymagany dyplom licencjata i/lub magistra związany jedynie z zarządzaniem, finansami czy ekonomią. To oznacza, że takie studia może podjąć każdy, kto ma wyższe wykształcenie, niezależnie od ukończonego kierunku i specjalizacji. Jeśli więc masz wyższe wykształcenie i dodatkowo chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu biznesu lub nawet zmienić branżę – śmiało, zdecyduj się na studia MBA.

Po drugie, na wielu uczelniach dostępny jest elastyczny system płatności za czesne w ratach. Warto myśleć o studiach jak o inwestycji na całe życie. Mimo, że studia MBA nie należą do najtańszych, to z pewnością pieniądze zwrócą się z nawiązką niedługo po otrzymaniu dyplomu.

I po trzecie, różnice w zarobkach absolwenta studiów MBA a osób bez dyplomu mogą być naprawdę spore. Badanie wynagrodzeń, przeprowadzone w 2019 roku przed firmę Sedlak & Sedlak pokazało, że zarobki absolwentów były wyższe o nawet 4800 zł brutto. Jeżeli chodzi o firmy zagraniczne, różnica była jeszcze większa – wynosiła nawet 9000 zł brutto.

Sukces w biznesie

Podsumowanie

Czy warto rozpocząć studia MBA? Zdecydowanie tak! Program studiów na każdej tego typu uczelni zawsze jest tworzony z jak największą dbałością. Student zdobywa nowe umiejętności, uczy się między innymi technik zarządzania czy też budowania relacji biznesowych. Co więcej, nabywa doświadczenia w zakresie prowadzenia zespołu. Osoby obejmujące wysokie stanowiska muszą mieć takie umiejętności.

Komentarze do Studia MBA – Dlaczego Warto Je Ukończyć?:
  1. Zgadzam się w 100% z artykułem, warto! Ja kierunek MBA skończyłam na wskz i jestem bardzo zadodowolona, materiały przygotowane w sposób bardzo profesjonalny, a studia realizowane w online. Całość nauki przebiegła bezproblemowo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.