CV Poszukiwanie pracy

Dane osobowe (kontaktowe, personalne) w CV

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 02 czerwca 2022

Obowiązkowym i kluczowym punktem każdego CV są między innymi dane osobowe – stanowią one podstawę do ewentualnego kontaktu Twojego przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, aby podawać kompletne i aktualne dane osobowe – nie chcesz chyba, aby osoba rekrutująca zadzwoniła pod niewłaściwy numer telefonu lub wysłała e-maila na skrzynkę, z której już nie korzystasz. Może to wydawać się zabawne, ale rekrutujący twierdzą, że takie sytuacje podczas poszukiwania pracy mają czasem miejsce.

Do danych osobowych, które powinno się zamieścić w CV należą:

 • Imię i nazwisko
 • Data i miejsce urodzenia
 • Adres zamieszkania
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail
 • Zdjęcie (jeśli posiadasz / w zależności od stanowiska pracy)

Zwykle w CV każdy blok tematyczny jest oddzielony i podpisany, jednak w przypadku bloku z danymi osobowymi nadawanie mu tytułu nie jest konieczne.

Imię i nazwisko

Przyjęto, że powinno wpisywać się najpierw imię, a potem nazwisko. Nawet jeśli posiadasz dwa imiona wystarczy wpisanie jednego chyba, że aktywnie używasz obu imion w życiu codziennym.
Data i miejsce urodzenia

Miejsce urodzenia podawane jest opcjonalnie. Data powinna przyjąć jeden z poniższych formatów, jednak nie jest to ścisłą regułą:

 • 1 lipca 1990 r. Warszawa
 • 1 VII 1990 r. Warszawa
 • 1.07.1990 r. Warszawa

Adres zamieszkania

Tutaj w zasadzie wszystko jest jasne, powinieneś jednak pamiętać, aby podawać adres aktualnego zamieszkania – a nie zameldowania. Ma to szczególne znaczenie jeśli zameldowany jesteś w innej miejscowości niż aktualnie mieszkasz. Wyobraź sobie taką sytuację – osoba aplikująca zameldowana jest w Łodzi, a mieszka, studiuje i aplikuje o pracę W Warszawie podając adres łódzki. Pracodawca odniesie wrażenie, że kandydat będzie musiał się przeprowadzić / dojeżdżać z Łodzi, co znacząco obniży jego notowania.

Numer telefonu

Mimo coraz większej popularności poczty elektronicznej wciąż podstawową formą kontaktu rekrutera z kandydatem jest telefon. Warto podać numer telefonu komórkowego czyli takiego pod którym jesteśmy bezpośrednio dostępni.

Adres e-mail

Umieszczenie adresu e-mail w CV jest wskazane mimo, że nie jest on często używany w procesie rekrutacji do pracy. Bardzo ważne znaczenie może mieć jednak jego postać – adres typu slodziutkimisaczek83@goracybuziaczek.pl nie wygląda najlepiej. Poważnie wyglądają adresy e-mail założone na poważnych serwisach hostujących pocztę elektroniczną (jak najbardziej mogą być darmowe) zawierające imię i nazwisko. Podawaj skrzynkę z której korzystasz aktywnie i nigdy, ale to przenigdy nie podawaj e-maila służbowego do aktualnej pracy.

Zdjęcie

Zamieszczenie zdjęcia dla większości stanowisk pracy nie jest wymagane, jednak zalecamy je umieścić. Ciekawe zdjęcie w CV pozwoli na wyróżnienie naszego życiorysu spośród dziesiątek innych. Zdjęcie z jednej strony przyciąga uwagę, a z drugiej może spowodować, że zapadniecie w pamięć rekrutera – co może przydać się także w kolejnym etapie rekrutacji.
Ważny jest jednak format fotografii. Najlepiej jeśli załączysz zwykłe zdjęcie legitymacyjne takie jakie wymagane są przy wyrabianiu dowodu, paszportu lub dyplomu ukończenia uczelni. Znane są przypadki gdy kandydat załączał zdjęcie z wakacji lub bardzo niskiej jakości fotografię wykonaną telefonem komórkowym. Takie CV na pewno zwróci na siebie uwagę, jednak zamiast zainteresowania pracodawcy wzbudzi raczej jego uśmiech.

7 komentarze do “Dane osobowe (kontaktowe, personalne) w CV
 1. Mój kolega, pracujący w HR od wielu już lat, nie wpisuje swojego pełnego adresu zamieszkania w CV w obawie o ochronę danych osobowych… Właśnie w tym miejscu pojawia się często ten problem, że ludzie z automatu dodają adres zameldowania i potem się dziwią, że pracodawcy w ogóle nie byli zainteresowani aplikowaniem na proponowane stanowisko pracy 😉

 2. Jestem ciekawa, czy rekruterzy zwracają uwagę aż na takie detale – co w jakiej kolejności jest wpisywane. Wiadomo, jak ktoś niedbale napisze CV, od razu to widać i można do siebie zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Widywałam wzory CV na wielu różnych stronach i zawsze czymś się od siebie różniły.

 3. Na pewno różniły się stylem rozmieszczenia informacji, ale pewne elementy muszą być zachowane. Nie chodzi o to, by wszyscy pisali dokładnie tak samo swoje CV, ale by było ono czytelne i przekazywało to, co najważniejsze. Jak ktoś już przy danych osobowych narobi chaosu, to dalej może być już tylko gorzej :>

 4. Ja miewam największy problem z doborem zdjęcia. Te legitymacyjne zazwyczaj jest niezbyt aktualne, wycinanie fragmentu z normalnego zdjęcia wygląda z kolei sztucznie. Są takie prace, gdzie zdjęcia można przesłać oddzielnie w załączniku do CV, np. hostessa. Podobno rekruterzy sugerują się jednak wizerunkiem kandydata, co raczej wynika z powodów psychologicznych – jedni ludzie od razu wzbudzają do siebie zaufanie, inni mogą od siebie odpychać. Wiadomo, że nie tylko doświadczenie i umiejętności się liczą.

 5. Zabrzmi to brutalnie, ale jeżeli ktoś ma oryginalne nazwisko, to zdecydowanie zapadnie w pamięć rekrutera/pracodawcy. Jest chyba nawet jakaś stronka ze spisami śmiesznych nazwisk znalezionych w CV – kach. Z nazw adresów mailowych pewnie można by utworzyć kolejną taką listę 😀

 6. Na pewno nie podawałbym miejsca urodzenia (nie jest to do niczego potrzebne pracodawcy), pełnego adresu zamieszkania (miejscowość wystarczy), ani daty urodzenia (ewentualnie sam rok).

  A już na pewno szczytem głupoty byłoby podawanie np. pełnego adresu zameldowania, numeru PESEL lub dokumentu tożsamości. Im więcej danych, tym łatwiej oszustowi wyłudzić kredyt.
  Tak samo, jak nie wysyłam skanów dokumentów tożsamości, ani nie pozwalam ich kserować.
  Dowód daję tylko do wglądu dopiero w kadrach przy sporządzaniu umowy.

  A co do zdjęć – zgodnie z m.in. polskim prawem – pracodawca nie może nawet sugerować/prosić o dołączenie fotografii, a co dopiero tego wymagać. To jest tylko dobra wola kandydata.

 7. Nigdy nie dodawałem miejsca urodzenia w swoim CV. Ta informacja wydaje mi się całkowicie zbędna. Podpowiada jedynie z jakiego rejonu Polski się pochodzi. Zawsze też podawałem oba własne imiona, może z przyzwyczajenia, a może i po to, by dodać samemu sobie więcej powagi :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.