Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków i brak czasu nie sprzyjają samodzielnemu przygotowywaniu posiłków do pracy. Warto jednak pamiętać, że zdrowa zawartość lunchboxa stanowi podstawę dobrego samopoczucia i poprawia efektywność. Jakie wegetariańskie przekąski zabierać ze sobą do pracy, aby jeść smacznie i zdrowo?
Kotleciki z kalafiora ze szczypiorkowym akcentem
Warzywna wersja klasycznych kotletów wprawi w zachwyt niejednego miłośnika mięsnych specjałów. Ta przekąska jest nie tylko smaczna, ale również pełna wartości odżywczych. Sam kalafior wykazuje natomiast silne działanie antynowotworowe i przeciwzapalne.
Zanim przystąpisz do gotowania, kup:
- główkę kalafiora,
- posiekaną natkę szczypiorku,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 jajka,
- 5 łyżek bułki tartej,
- 100 g sera feta.
Jak wykonać kalafiorowe kotleciki?
Kalafiora podziel na różyczki i zblanszuj, a następnie przeciśnij przez praskę do ziemniaków. Powstałą masę połącz z jajkami, rozdrobnionym czosnkiem, pokruszonym serem feta i posiekanym szczypiorkiem. Całość wymieszaj i zagęść bułką tartą. Tak przygotowane „ciasto” podziel na mniejsze kuleczki, lekko je spłaszcz i podpiecz w temperaturze 200°C przez ok. 20 minut.
Wskazówki
- Po przeciśnięciu kalafiora przed praskę warto nieco odsączyć nadmiar wody, aby masa była bardziej zwarta.
- Przechowywanie gotowych kotlecików w zamrażarce może poskutkować utratą formy podczas kolejnego podgrzewania.
Warzywna sałatka w słoiku z nutą słodyczy
W roli popularnych lunchboxów rewelacyjnie sprawdzają się także… słoiki! Klasyczne szklane opakowania przeżywają obecnie swój renesans, a to wszystko z kilku względów. Po pierwsze – są ekologiczne, po drugie – nie transferują zapachów, a po trzecie – ułożona w nich warstwowo sałatka wygląda smakowicie.
Zanim przystąpisz do przygotowania, uszykuj:
- garść szpinaku,
- pół garści rukoli,
- awokado,
- czerwoną cebulę,
- gruszkę,
- 3 łyżki prażonych pestek słonecznika.
Jak wykonać słoiczkową sałatkę?
Wszystkie składniki dokładnie umyj. Usuń pestkę i skórkę awokado, a następnie pokrój je w średniej wielkości kostkę. Czerwoną cebulę drobno posiekaj. Gruszkę pokrój w cienkie plasterki. Składniki układaj warstwowo w następującej kolejności: rukola, gruszka, szpinak, awokado, czerwona cebula, pestki słonecznika.
Wskazówki:
- Sałatka najlepiej smakuje na świeżo, dlatego warto zjeść ją maksymalnie kilka godzin od przygotowania.
- Warzywno-owocowa kompozycja doskonale smakuje także w towarzystwie oliwy z oliwek.
Pieczone warzywa z dodatkiem aromatycznego sosu
Jedną z najszybszych wegetariańskich przekąsek są pieczone warzywa. Nic dziwnego – nie dość, że są smaczne, to ze względu na pieczenie zachowują cenne witaminy i wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Aby nieco urozmaicić to danie, warto serwować je z wyrazistym sosem lub dipem.
Zanim przystąpisz do gotowania, przygotuj:
- 2 marchewki,
- 2 bataty,
- 2 garści żółtej fasoli szparagowej,
- 3 ziemniaki,
- 2 łyżki tahini,
- 3 łyżki wody,
- sok z połówki cytryny,
- świeżą natkę pietruszki,
- sól,
- pieprz.
Jak wykonać mix pieczonych warzyw?
Warzywa dokładnie umyj. Marchewki pokrój w plasterki, bataty i ziemniaki w ćwiartki. Odetnij końcówki fasoli. Tak przygotowane składniki ułóż na blasze lub w naczyniu żaroodpornym. Piecz w temperaturze 200°C przez ok. 15-20 minut. W tym czasie przygotuj sos – wymieszaj tahini z wodą, sokiem z cytryny i dodaj posiekaną natkę pietruszki. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem i polej dipem warzywa po upieczeniu.
Wskazówki:
- Warzywa będą miększe, jeśli przed pieczeniem zostaną zwilżone oliwą z oliwek.
- Wielbiciele pikantnych przekąsek mogą posypać jarzyny przed upieczeniem pikantną papryką wędzoną.