Pozostałe

W jaki sposób odzież odblaskowa zapewnia bezpieczeństwo pracownikom?

Odzież robocza
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Spora część firm wymaga od swoich pracowników noszenia specjalistycznej odzieży ochronnej, która nierzadko ma za zadanie chronić nie tylko zdrowie, ale nawet życie. Z tego powodu tak istotne jest, aby stosować się do przepisów i nosić odzież ostrzegawczą, w szczególności, jeśli wykonujemy pracę w terenie.

Bezpieczeństwo na wysokim poziomie

Odzież odblaskowa zazwyczaj kojarzy się z niebezpiecznymi zawodami. Jednak wbrew pozorom nie tylko w takich sytuacjach pracownicy noszą ubrania ostrzegawcze. Czasami chodzi po prostu o lepszą widoczność w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Dlatego też tak często kamizelki odblaskowe mają na sobie pracownicy firm budowlanych, sprzątających, ogrodniczych, czy portów lotniczych. Dzięki kamizelce ostrzegawczej mogą oni bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, bez obaw, że ktoś ich nie zauważy. Odzież odblaskowa wyróżnia się wyrazistym kolorem, który dodatkowo odbija światło. Pozwala to zobaczyć daną osobę już z dalekiej odległości. Warto dodać, że ubrania odblaskowe wykonuje się z materiału, który jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, czy deszcz. Można więc śmiało zamawiać taką odzież BHP z hurtowni – https://centrumbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/ i wytrzyma ona przez cały rok.

Z czego wykonuje się odzież odblaskową?

Najczęściej odzież odblaskową wykonuje się z bawełny fluorescencyjnej lub poliestru z dodatkową taśmą odblaskową. Taśma odblaskowa to niezwykle ważny element kamizelki. To właśnie dzięki niej jesteśmy widoczni po zmroku. Za dnia tę widoczność zawdzięczamy kolorom fluorescencyjnym, które współgrają z promieniami słonecznymi. Do najpopularniejszych kolorów odzieży odblaskowej zaliczamy pomarańczowy i żółty. Oczywiście, kamizelki znajdziemy w różnych kolorach, w tym m.in. w kolorze zielonym czy niebieskim.

Nie tylko przydatna w pracy

Odzież odblaskowa przydaje się nie tylko w pracy, ale również w sytuacjach codziennych, w których chcemy zachować bezpieczeństwo i zmniejszyć potencjalnego ryzyko związane ze spowodowaniem wypadku. Dobrze, żeby kamizelki odblaskowe nosili rowerzyści oraz piesi, którzy przemieszczają się po zmroku. W szczególności w tym drugim wypadku dobrze by było, gdyby piesi mieli jakikolwiek element odblaskowy, choćby opaskę. Problem jest taki, że spora część osób nosi ubrania w ciemnych kolorach, co przy słabej widoczności sprawia, że kierowcom trudno jest zauważyć uczestników ruchu. Najczęściej dostrzegają ich w ostatniej chwili, co nierzadko ma opłakane konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.