Pozostałe

Tanie podróże po Europie. Można oszczędzić na autokarze?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 21 maja 2022

Wypad na weekend do Wiednia, wyjazd do pracy sezonowej w Niemczech, kilka dni urlopu w Pradze… Podróże za granicę są dziś tańsze niż kiedykolwiek wcześniej i stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Zagraniczne wyjazdy nie są już dla Polaków luksusem, na który mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Jak wskazują cykliczne raporty CBOS-u dotyczące wyjazdów wypoczynkowych naszych rodaków, od kilku lat systematycznie wzrasta liczba osób odwiedzających inne państwa.

W 2015 roku 20 proc. Polaków przynajmniej raz wyjechało z ojczyzny w celach turystycznych. Szczególną popularnością cieszyły się kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy i Włochy. Na rok 2016 zaplanowało zagraniczny wyjazd aż 24 proc. spośród przebadanych. Z danych statystycznych wynika także, że wzrosty dotyczą także wyjazdów do pracy za granicą. Do 2016 roku tej formy zarobkowania podjął się choć raz co piąty Polak.

Oszczędne podróżowanie?

– Wzrost liczby podróżujących wynika po części z tego, że w dzisiejszych czasach można tanim kosztem wybrać się do większości państw europejskich. Otwarcie granic, popularyzacja nauki języków obcych, postępująca globalizacja, łatwiejszy dostęp do informacji i różnych form transportu – zachodzące tak szybko zmiany sprawiły, że bilety autokarowe kupują także osoby niezbyt zamożne – mówi Mirosław Nikolin, współwłaściciel serwisu BiletyAutokarowe.pl.

Polacy najczęściej wybierają się na weekendowe wypady do państw sąsiadujących, wyjeżdżają, aby podjąć prace sezonowe, czy korzystają z ofert typu „zwiedzaj i zarabiaj”, szczególnie modnych wśród studentów. O ile wyjazdy oferowane przez biura podróży są zwykle drogie, o tyle szykując się do samodzielnego podróżowania, można mocno ograniczyć koszty. Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie się do urlopu i zorientowanie się w sytuacji mogą sprawić, że każda podróż będzie łatwiejsza, a przede wszystkim tańsza.

Jak oszczędzić na transporcie?

Najszybszą, ale zarazem najbardziej kosztowną formą podróżowania są loty samolotami. Kupienie biletów tanich linii lotniczych nieco obniża wydatki związane z transportem, jednak zawsze musimy zapłacić za dojazd na lotnisko i oczekiwanie na odprawę, co za granicą może zrodzić poważne koszty.

Dobrą alternatywą dla tej opcji są autokary. Transport jest względnie bezpieczny, a rezerwując bilety z wyprzedzeniem bądź na mało oblegane kursy zaoszczędzimy od kilkudziesięciu do nawet ponad stu złotych. Warto też polować na okresowe promocje, gdy na przykład do obiegu jest wprowadzana pula tańszych biletów.

Pomocą mogą służyć tu także portale, na których da się rezerwować bilety autokarowe. Przy wyborze tego rozwiązania zaletą jest możliwość przyjrzenia się ofercie różnych przewoźników – można zdecydować się na przykład na bilety autokarowe Sindbad Eurobus, Ecolines, Agat czy Eurolines, co ułatwia porównanie cen i znalezienie najlepszego kursu. Autobusami dotrzemy bez problemu do większości dużych i setek małych miast w krajach europejskich. W wyszukiwarkach, takich jak BiletyAutokarowe.pl, można znaleźć między innymi autokary do Holandii, Niemiec, Czech, Norwegii czy Słowacji, jak również do destynacji nieco bardziej „egzotycznych” – Serbii, Czarnogóry, Chorwacji lub Bośni i Hercegowiny.

Na czym jeszcze można zaoszczędzić?

W przypadku miejsc noclegowych sytuacja często jest podobna do rezerwacji biletów autokarowych – im wcześniej zamówimy miejscówkę, tym będzie tańsza. Gdy wyjeżdżamy w celach turystycznych, powinniśmy rozważyć wybranie się za granicę poza sezonem urlopowym: ceny są wtedy niższe, maleje też liczba turystów.

Warto śledzić strony i fanpage dotyczące podróżowani. Częstokroć zapaleni turyści dzielą się na nich swoimi doświadczeniami i polecają tanie, dobre hotele oraz informują internautów o promocjach. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, możemy zabrać jedzenie na krótki wyjazd, a na dłuższy zaopatrzyć się w plastikowe sztućce i talerze, by móc samodzielnie przygotowywać posiłki.

Podróżowanie po Europie jest dziś możliwe dla każdego – wystarczy zaplanować wyjazd we właściwy sposób i z dużym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *