Edukacja Poszukiwanie pracy

Ścieżka kariery w branży IT – jak wybrać odpowiednią dla siebie

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Branża IT jest jedną z najbardziej przyszłościowych i wysokopłatnych profesji. Dowodem na to są chociażby pensje oferowane programistom na branżowym portalu No Fluff Jobs, których wartość przekracza niekiedy nawet 20 tys. zł brutto. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na studia informatyczne czy też bootcampy, które szybko mogą przygotować do zawodu programisty, testera oprogramowania, analityka biznesowego, administratora sieci i innych. Możliwości jest naprawdę wiele, ale jak wybrać tę, która będzie odpowiednia właśnie dla Ciebie?

Wybierając specjalizację, z pewnością jednym z czynników, jakie bierzesz pod uwagę jest wynagrodzenie, a także możliwości, jakie daje rynek pracy. Dlatego w tym artykule przedstawimy cztery najbardziej popularne specjalizacje, uwzględnione w raporcie wynagrodzeń No Fluff Jobs z 2018 roku.

Programista

Najbardziej popularną ścieżką kariery w IT jest oczywiście stanowisko programisty. To właśnie developerzy mają największy wachlarz możliwości zawodowych, ponieważ to głównie na nich jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Ścieżki kariery programisty także znacznie się od siebie różnią i istnieje tu głównie podział na trzy specjalności: frontend, backend i fullstack.

Frontend Developer jest odpowiedzialny za to, co widzi końcowy użytkownik danej aplikacji czy też strony. Zajmuje się projektowaniem interfejsu projektu, dodawaniem oraz rozmieszczeniem poszczególnych elementów tak, aby widok był kompatybilny z różnymi urządzeniami.

Backend Developer natomiast tworzy oprogramowanie danej strony czy też aplikacji, uruchamianej na serwerze oraz odpowiada za jej komunikację z bazą danych i innymi systemami. Dodatkowo zajmuje się implementacją wszelkich funkcjonalności i architekturą zaplecza serwerowego, która uwzględnia kwestie takie jak bezpieczeństwo czy wydajność.

Fullstack Developer łączy w sobie pracę Frontend i Backend Developera. Potrafi scalić poszczególne warstwy i sprawić, że w każdej z nich możemy swobodnie pracować.

Zarobki każdej z tych profesji prezentują się naprawdę nieźle. Według danych z portalu No Fluff Jobs, mediana widełek płacowych oferowanych Frontend Developerom kształtuje się na poziomie od 8500 do 14000 zł netto na umowie B2B. W przypadku Backend Developerów wartość ta wynosi od 10000 do 15000 zł, a u programistów Fullstack – od 10000 do 15100 zł.

DevOps

Kolejną ścieżką rozwoju w IT może być DevOps (nazwa powstała z połączenia słów development i operations), który w skrócie oznacza metodologię polegającą na wspólnej pracy programistów i administratorów nad rozwojem i utrzymaniem danego produktu. Osoba pracująca na stanowisku tzw. DevOps Engineer zajmuje się głównie wdrażaniem oraz utrzymaniem oprogramowania napisanego przez developerów, co ma na celu usprawnienie zarówno pracy działu IT, jak i zapewnienie korzyści dla całej organizacji. Widełki płacowe specjalistów DevOps kształtują się na poziomie od 10000 do 15100 zł netto na kontrakcie B2B.

Tester oprogramowania / QA,/ Quality Assurance

Tester oprogramowania to osoba, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się weryfikacją prawidłowego działania oprogramowania czy też systemu, a także przeprowadzaniem odpowiednich testów funkcjonalności. Jego praca polega przede wszystkim na wykrywaniu błędów i usterek, a następnie zgłaszaniu ich działowi developerów. Efektem jest poprawa jakości lub tworzenie nowego oprogramowania. Jest ostatnią osobą w zespole, sprawdzająca dany produkt przed zaprezentowaniem go klientowi. Zawód ten, w porównaniu do innych specjalności IT, jest stosunkowo łatwy do nauczenia, jednak niezwykle potrzebny w prawidłowym funkcjonowaniu całego projektu IT. Mediana widełek płacowych testerów oprogramowania kształtuje się na poziomie od 8000 do 13000 zł netto na kontrakt B2B.

Zanim podejmiesz decyzję, którą ścieżkę rozwoju wybrać – pamiętaj, że dobra specjalizacja to ta, w której przede wszystkim dobrze się czujesz. Poczytaj na temat każdej z nich, a następnie wybierz tę, która najbardziej Ci się podoba i to w niej się rozwijaj. Zastanów się, co będzie dawać Ci motywację do samorozwoju i energię do podejmowania nowych wyzwań zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.