Poszukiwanie pracy

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną to już spore osiągnięcie, ale wcale nie jest to równoznaczne z otrzymaniem pracy. Fakt, że rekruter zdecydował się na rozmowę z kandydatem, świadczy o tym, że jego umiejętności i doświadczenie są warte uwagi i należy je zweryfikować. Zanim jednak zainteresowany wybierze się na spotkanie rekrutacyjne, powinien się do niego odpowiednio przygotować.

Wywiad zapoznawczy

Historia firmy, najważniejsze jej idee i wartości to obowiązkowe kwestie, z którymi trzeba się zapoznać. Z pewnością rekruter zapyta o to, dlaczego kandydat chce pracować akurat w tej firmie – to okazja do wykazania się wiedzą na temat wizji i misji przedsiębiorstwa. Zupełna niewiedza skreśla daną osobę już na początku – przyjście na rozmowę do firmy, której się nie zna, jest zdecydowanym nietaktem. Dobry wywiad i zapoznanie się nie tylko z polityką firmy, ale także jej kampaniami reklamowymi czy flagowymi produktami będzie oznaką zaangażowania w proces rekrutacyjny. Ponadto dobrze zapoznać się również z konkurencją przedsiębiorstwa – pomoże to m.in. zaproponować rozwiązania odpowiadające na propozycje konkurencyjnych firm. Poza tym poznanie grupy docelowej ułatwi dopasowanie kandydatowi jego indywidualnych umiejętności do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Wizerunek

Kandydat przed rozmową powinien zastanowić się nad swoim wizerunkiem. Część firm zaznacza, że na rozmowę należy ubrać się swobodnie i według własnego stylu, ale najlepiej będzie zadbać też o to, by ubranie było schludne i czyste. Sporo spółek podkreśla, że do pracy należy ubierać się wygodnie i nosić to, co się lubi – taką możliwość daje m.in. praca w LPP S.A. Jednak ważny jest nie tylko strój, jaki włoży się na spotkanie, ale także wizerunek w mediach społecznościowych czy sieci. Wszystko to będzie mieć znaczenie w procesie rekrutacyjnym – dobrze zadbać o to, by informacje, które znajdują się w CV, można było odnaleźć również w internecie. Na bieżąco należy aktualizować konto na portalach rekrutacyjnych, ale także w social mediach. Powszechnym zabiegiem jest bowiem szukanie kandydata w różnych miejscach w sieci, dlatego dobrze sprawdzić, czy polubiony profil lub zamieszczane komentarze nie zdyskredytują nas w oczach przyszłego pracodawcy. Jeżeli jednak kandydat nie życzy sobie, by rekruterzy mieli dostęp do informacji o nim, może ustawić sobie prywatność profilu.

Najważniejsze pytania

Rozmowa rekrutacyjna często nazywana jest także wywiadem, więc należy przygotować się na liczne pytania, które zada nam rekruter. Dotyczą one głównie doświadczenia, osiągnięć, oczekiwań finansowych czy motywów, które skłoniły kandydata np. do zmiany pracy. Jednak nie tylko rekruter jest stroną pytającą. Dobrze dowiedzieć się więcej o obowiązkach, które wiążą się z danym stanowiskiem, atmosferze w pracy, osobie, która wcześniej pracowała na tym stanowisku oraz o benefitach – czy firma oferuje np. prywatną opiekę medyczną, a także kartę multisport. Wielu kandydatów boi się pytać o takie sprawy, gdyż może to zostać źle odebrane – trzeba jednak uświadomić sobie, że może nie są to najważniejsze zagadnienia dotyczące nowej pracy, ale z pewnością mają one też spore znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.