Poszukiwanie pracy

Rola Firmy Headhunterskiej w zatrudnianiu Inżynierów

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Branże techniczne w ostatnim czasie dotyka coraz dotkliwszy brak doświadczonych pracowników z tytułem inżyniera i kompetencjami do samodzielnej pracy. Pracodawcy zaczynają dostrzegać coraz większą potrzebę wsparcia procesu zatrudnienia w firmie, przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Poszukują wtedy agencji rekrutacyjnych, które wezmą na siebie ciężar znalezienia na rynku najlepszego pracownika, a co ważniejsze nakłonią go do zmiany pracy. Pracodawco, na co możesz liczyć zatrudniając agencję? Czego możesz wymagać i co powinieneś otrzymać? Oto kilka wskazówek jak być pewnym, że przy rekrutacji pracowników – najważniejszego zasobu Twojej firmy, współpracujesz z najlepszym partnerem.

1. Dobrze zaplanowany proces rekrutacyjny

Jeżeli posiadasz w swojej firmie dział HR to prawdopodobnie część tego procesu masz za sobą. Jeżeli natomiast zatrudnianiem zajmuje się każdy manager działu samodzielnie, albo jedyne działania podejmowane w celu zatrudnienia to publikowanie ogłoszeń na popularnym portalu przez sekretarkę, to znaczy, że masz problem. W takiej sytuacji zewnętrzna firma headhunterska pomoże Ci uporządkować proces, podzieli go na etapy i ustandaryzuje jego przebieg dla całej firmy. Będziesz mieć wtedy pewność, że żaden wartościowy kandydat nie został pominięty przez chaos i brak osoby odpowiedzialnej za proces zatrudniania.

2. Oszczędność czasu

Prawdziwych specjalistów, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy ponadto są otwarci na zmianę pracy jest zwykle mało. Wszyscy jednak doświadczyliśmy sytuacji, że na stanowisko Dyrektora operacyjnego aplikuje student ostatniego roku zarządzania, którego jedyne doświadczenie to praktyki wakacyjne. Prowadzi to do sytuacji, kiedy zmuszeni jesteśmy przebrnąć przez stosy nie profilowych CV, każdemu kandydatowi udzielić obowiązku informacyjnego w związku z ochroną danych osobowych i podziękować za udział w rekrutacji. Agencja rekrutacyjna, nie tylko dokona selekcji CV, przedstawiając tylko najlepszych Kandydatów, ale co ważniejsze nie poprzestanie na publikowaniu ogłoszeń – będzie aktywnie poszukiwać kandydatów.

3. Niestandardowe sposoby dotarcia do kandydatów

Główną zaletą firm rekrutacyjnych, głównie tych specjalizujących się w wąskich branżach, jest rozwinięta sieć kontaktów i rozbudowana baza kandydatów. Rekrutrzy na co dzień rozmawiają z potencjalnymi pracownikami, nawiązują z nimi relację i proszą o polecenia, które są jednym z najbardziej efektywnych źródeł pozyskiwania pracowników. Dlatego możesz mieć pewność, że jeżeli dobrze wybrałeś agencję rekrutacyjną, będzie ona dla Ciebie przeszukiwać social media, sprawdzi Twoją konkurencję i poświęci czas na bezpośrednie wyszukanie czynnych zawodowo kandydatów, aby dostarczyć Ci najlepszej jakości CV i rekomendacje. Do zatrudnienia wykwalifikowanego specjalisty z wiedzą i doświadczeniem potrzebny jest czas, aby wyszukać kandydatów spełniających wymagania stawiane na stanowisku, zainteresować ich ofertą pracy, oraz przekonać do zmiany pracodawcy. Dlatego jeżeli nie możesz pozwolić sobie na rozbudowany dział HR, który kompleksowo poprowadziłby rekrutację w Twojej firmie, sprawdź, czy wsparcie agencji nie rozwiązałoby Twoich problemów z zatrudnianiem specjalistów.

4.Wstępna weryfikacja

Każde szanujące się biuro doradztwa personalnego wraz z CV kandydatów będzie Ci przedstawiać swoje rekomendacje na ich temat. Już przed spotkaniem z potencjalnym pracownikiem będziesz znał jego dostępność, oczekiwania finansowe, dotychczasowe doświadczenie, czy zweryfikowaną znajomość języka obcego. Poznanie słabych i mocnych stron kandydata przed rozmową rekrutacyjną znacząco ułatwia ostateczny wybór najlepszego pracownika. Ponadto, agencje rekrutacyjne mają w swojej ofercie również szereg narzędzi weryfikujących osobowość oraz prawdziwe umiejętności Kandydata – takie jak testy psychologiczne lub kompetencyjne, co w wielu przypadkach pomaga skrócić proces rekrutacyjny po stronie pracodawcy do niezbędnego minimum, oraz wyłonić najlepszego kandydata.

Ostatnio coraz mocniej zdajemy sobie sprawę, że zatrudnianie pracowników to czasochłonny i wymagający proces, który wymaga planu i kosztuje. Najwięcej jednak kosztują nas nieudane rekrutacje, a najczęściej kończą się one niepowodzeniem, jeżeli traktujemy je jako temat marginalny i oddelegowujemy do zajmowania się nimi przypadkowych pracowników. Wielkie międzynarodowe korporacje mogą pozwolić sobie na silny wewnętrzny dział HR, który potrafi prowadzić jednocześnie nawet kilkadziesiąt rekrutacji miesięcznie. Mniejsze podmioty, których potrzeby są ograniczone do kilku czy kilkunastu rekrutacji w roku najczęściej nie decydują się na zatrudnienie dedykowanego rekrutera. W takim przypadku dobrym wyjściem jest nawiązanie współpracy ze starannie wybraną agencją headhunterską. Z ekonomicznego punku widzenia, opłata za działania firmy zewnętrznej często okazuje się niższa niż koszt nieudanych rekrutacji, czy utrzymanie wewnętrznego działu zajmującego się tylko rekrutacjami.

Artur Dobras CEO w Tigura podkreśla: Nie warto się spieszyć pochopnie podejmując decyzję o współpracy z agencją rekrutacyjną. Szeroki wybór firm w tym sektorze pozwala dopasować partnera w rekrutacji do każdego stanowiska w firmie. Z naszego doświadczenia wynika, że wzajemne poznanie się na etapie wchodzenia we współpracę powoduje dużo szybsze rozpoznanie potrzeb Klienta i ich zaspokojenie. Agencje rekrutacyjne na swoich stornach publikują informację o tym w jakich dziedzinach się specjalizują. Dobrze jest poświęcić chwile na zapoznanie się z ofertą wybranej firmy, aby mieć pewność, że jakość i profil jej usług pozwolą osiągnąć nasz cel. Nie warto również opierać swojego wyboru jedynie na cenie jaką oferuje agencja, natomiast pytanie o referencję i opinie pozwoli zaoszczędzić czas, który zostałby stracony na współpracy z nierzetelnymi firmami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.