Poszukiwanie pracy Praca

Praca zdalna w domu – czy to dobre rozwiązanie?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Praca zdalna w domu jest coraz częściej praktykowaną formą organizacji wykonywania obowiązków zawodowych. W jakich zawodach sprawdzi się najlepiej, a kiedy nie warto tracić na nie czasu? Przyjrzyjmy się temu zjawisku bliżej.

Home Office

Praca w domu kojarzy się większości osób głównie z rękodziełem, takim jak pieczenie lub szeroko pojęte hand made (wyszywanie, dzierganie, decoupage, tworzenie biżuterii), ewentualnie z usługami, które można wykonywać w domu, jak np. wizaż. Tymczasem, wykształciła się cała grupa zawodów, które nie funkcjonują w klasycznym, ośmiogodzinnym lub zmianowym trybie pracy, ani nie potrzebują do jej celu biura. Jak to możliwe? Przede wszystkim jest to następstwo ogromnego postępu technicznego z ostatnich lat; komputeryzacja i rozwój internetu pozwala na sprawną komunikację i przekazywanie danych z dowolnego miejsca na świecie. To ogromne udogodnienie, które nie mogło pozostać bez echa, w postaci ewolucji wielu zawodów. Nastąpił wysyp freelancerów i samozatrudnionych pracujących w bardzo rozmaitych branżach. Należą do nich głównie:

  • graficy
  • fotografowie
  • programiści, frontednowcy, projektanci stron, testerzy aplikacji
  • copywriterzy
  • pozycjonerzy

Czy to się sprawdza?

Praca zdalna w domu jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich zawodów, w których efektywność pracy nie zależy od konkretnej ilości godzin spędzonych nad projektem. Jest to także spore udogodnienie pod kątem zmniejszania kosztów prowadzenia działalności i daje pełną swobodę działania. Czy jednak jest to rozwiązanie dla każdego freelancera? To kwestia bardzo indywidualna; praca w domu wymaga ogromnej samodyscypliny i bardzo dobrej organizacji. Nie każdy potrafi zmotywować się do pracy, gdy jej przebiegu ani efektu nikt nie zweryfikuje na bieżąco. Istotny też jest aspekt psychologiczny; niektóre osoby popadają w stany przygnębienia, apatii, a nawet depresji, gdy nie są zobowiązane, czy zmotywowane do ubrania się, opuszczenia mieszkania i bezpośredniego kontaktu z pracownikami lub klientami. Co począć w takim wypadku? Należałoby poszukać innego rodzaju zatrudnienia, np. za pomocą portalu z ofertami pracy jak pracujteraz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *