Poszukiwanie pracy Praca

Praca we Francji, sezonowa i nie tylko – oferty i porady

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 rynki pracy wielu Państw wspólnotowych stały się dla polaków łatwo dostępne. Pełne ich otwarcie trwało (w zależności od kraju) nawet kilka lat. W roku 2008 francja również zliberalizowała dostęp do swojego rynku pracy dla “nowych” krajów członkowskich. Czy praca we Francji jest dla polaków atrakcyjna? Gdzie i jak szukać ofert pracy we Francji? Między innymi o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Trochę historii

Cofając się o kilkanaście lat widzimy, że francuzi mieli spore obawy przed udostępnieniem rynku pracy obywatelom nowych Państw członkowskich. Względnie atrakcyjne warunki pracy mogły by kusić setki tysięcy potencjalnych pracowników Polski, Czech, Węgier i innych mniej zamożnych Państw byłego bloku wschodniego. Napływ znacznej ilości siły roboczej jest z jednej strony dużym impulsem rozwojowym, a z drugiej czynnikiem destabilizującym gospodarkę w obszarze relacji pracodawca – pracownik. Dlatego właśnie praca we Francji nie była dostępna dla polaków (i nie tylko polaków) od razu po akcesji w 2004 roku.

Kamieniem milowym było częściowe otwarcie rynku pracy w roku 2006. Otwarcie to za dużo powiedziane, ułatwienia dotyczyły bowiem tylko 62 zawodów z branży

 • gastronomicznej
 • budowlanej
 • handlowej
 • rolnej
 • hotelarskiejPraca we Francji w tych branżach była dla Polaków możliwa, łatwiejsza do osiągnięcia niż przed zmianami, trudności jednak były nadal. Aby zdobyć zatrudnienie należało uzyskać pozwolenie na pracę, co wiązało się m.in. z wpłaceniem kaucji, uzyskaniem promesy i uwiarygodnieniem zapewnień co do miejsca zamieszkania. Formalności mogły zająć nawet kilka miesięcy. I rzeczywiście były to bardzo poważne ograniczenia bo napływ ludności był znikomy – od rozszerzenia Unii w 2004 do końca 2007 roku z Europy środkowej i wschodniej do pracy we Francji przybyło niewiele ponad 5 tys. osób. Tak niskie wskaźniki migracji spowodowały, że zdecydowano się dać pełny dostęp do pracy dla obywateli nowej unii. Nastąpiło to w drugiej połowie 2008 roku.

Co kusi polaków do pracy we Francji?

Główne czynniki zachęcające do pracy we Francji za granicą po otwarciu rynków były 3.

 • Szansa na uzyskanie zatrudnienia (bezrobocie w Polsce było wówczas bardzo wysokie)
 • Dużo lepsze wynagrodzenia
 • 35 godzinny tydzień pracy, który najpierw zniesiono a od stycznia 2017 przywrócono z pewnymi zmianami.

Popatrzmy jak przedstawia się wskaźnik płacy minimalnej we Francji.
Minimalne wynagrodzenie za pracę we Francji

Widać niemal stały, systematyczny wzrost od roku 2005 do dziś. Przez 11 lat wynagrodzenie minimalne wzrosło o 200€ czyli o 15%. Na chwilę obecną płaca minimalna we Francji wynosi 1480€ Czyli ponad 6 tysięcy złotych. Dla porównania stawka godzinowa wynosi w Polsce 13 zł za godzinę co daje 1300 złotych. Różnica jest więc prawie 5-krotna. Między Polską a Francją widoczne są także różnice występują także w systemie socjalnym – zasiłkach dla bezrobotnych służbie zdrowia itp., jednak to jest temat na zupełnie inny artykuł.

Jak szukać pracy we Francji

Szukanie pracy jeszcze w kraju

Dziś zdecydowanie łatwiej jest szukać pracy za granicą. Możemy to bez problemu zrobić przed wyjazdem do danego kraju samodzielnie przez internet, możemy także zdecydować z wyspecjalizowanych w tym zakresie agencji pracy np ATERIMA. Tego rodzaju pośrednicy są bardzo dobrym rozwiązaniem w szczególności dla osób, które do pracy we Francji jadą po raz pierwszy. Agencja pracy spełnia kilka zadań:

 • Gromadzi, selekcjonuje i weryfikuje oferty pracy dzięki czemu nie wyjeżdżasz w ciemno.
 • Weryfikuje Twoje kwalifikacje. Eliminuje to sytuacje w której mógłbyś wyjechać do pracy a na miejscu okazałoby się, że nie zostaniesz zatrudniony ze względu na niewystarczające umiejętności / wykształcenie lub braki formalne.
 • Zajmuje się formalnościami związanymi z zatrudnieniem.
 • Może organizować zakwaterowanie i wyżywienie, ale z tym jest różnie w poszczególnych agencjach

Szukanie pracy na miejscu we Francji

Wielu polaków wyjeżdża do Francji i dopiero tam szuka pracy. Ma to oczywiście swoje zalety jednak decydując się na ten model zdobycia zatrudnienia musisz pamiętać, że możesz mieć problem z wynajmem mieszkania i założeniem np. konta banku jeśli nie masz pracy. Jeśli szukasz pracy w nieco bardziej wymagającym zawodzie zwróć uwagę, że bardzo liczy się posiadanie konkretnego wykształcenia w danej dziedzinie. Jeśli już jesteś na miejscu warto zarejestrować się w miejscowym urzędzie pracy lub agencji pracy.

CV i list motywacyjny po francusku

Curriculum vitae i list motywacyjny we Francji są w dużej mierze podobne do tych, które wszyscy znamy. W trakcie tworzenia dokumentów aplikacyjnych powinieneś jednak zwrócić uwagę na 4 rzeczy:

 • CV pisz w języku francuskim, nie angielskim. Chyba, że w ogłoszeniu o pracę napisano inaczej.
 • Pamiętaj o francuskich znakach, wiele osób to niestety pomija. Wyobraź sobie, że w Polsce otrzymujesz dokument z o zamiast ó. Wygląda to bardzo niechlujnie i nie świadczy dobrze o kandydacie
 • We francuskim CV warto zamieścić profil zawodowy i wyodrębnić kluczowe umiejętności nawet niekoniecznie związane z wykształceniem.
 • Nie ma konieczności zamieszczania klauzuli o ochronie danych osobowych

Najbardziej poszukiwane zawody we Francji – takich ofert dla polaków jest najwięcej!

Francja jest bardzo pojemnym rynkiem pracy, jednak tak jak wszędzie część zawodów poszukiwana jest bardziej a część mniej. Poniżej przedstawiamy listę tych najbardziej popularnych wraz ze średnim wynagrodzeniem i stawianymi wymaganiami. Pamiętaj, że może się to z czasem zmienić:

 • Hydraulikwynagrodzenie we Francji 12,50€ za godzinę czyli (1800€ za miesiąc) – tak dokładnie ten mityczny polski hydraulik :-). Zakres obowiązków to podłączanie urządzeń sanitarnych, instalacja wodomierzy, montaż grzejników, konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnych.
 • Murarzwynagrodzenie we francji 12€ za godzinę czyli (1800€ za miesiąc). Zakres obowiązków to: wykonywanie szalowania, murowania, betonowania, pomiary, praca z rysunkiem technicznym.
 • Kelnerwynagrodzenie we francji 11€ za godzinę czyli (1600€ za miesiąc) + napiwki. Zakres obowiązków to przyjmowanie i wydawanie zamówień, obsługa kasy fiskalnej i systemów płatności, utrzymywanie czystości na sali. Kelner / kelnerka powinna znać w sposób komunikatywny język francuski.

Praca sezonowa we Francji

Bardzo popularną (głównie wśród studentów) formą zatrudnienia we Francji jest praca sezonowa. W dużej części są to prace w rolnictwie przy zbiorach. W stosunku do standardowego zatrudnienia mamy tutaj dwie zasadnicze różnice:

 • Umowa o pracę może być zawarta maksymalnie na 9 miesięcy
 • Tydzień pracy może wynosić nawet 46 godzin (maksymalnie przez 12 tygodni)

Pracownik sezonowy we francji ma prawo m.in. do minimum jednego dnia wolnego w tygodniu, badań lekarskich, minimum 11 godzin odpoczynku między kolejnymi dniami pracy i dodatkowo płatnych nadgodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.