Poszukiwanie pracy Praca

Praca w Holandii w branży budowlanej

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 21 maja 2022

Holandia, zaliczana jest do krajów nowoczesnych, wysoko rozwiniętych. Jest uważana za kraj rolniczy, ale to nie przeszkadza jej w jednoczesnym rozwoju przemysłu chemicznego oraz przetwórczego. Ludność Holandii jest odbierana na ogół pozytywnie. Otwartość Holendrów na inne nacje, zjednuje im sympatyków. Holenderski ustrój polityczny posiada wiele cech liberalnych oraz udogodnień dla ludności, także przybywającej z innych krajów do pracy, co jest niewątpliwym atutem tego państwa. Holandia, jak pokazują ostatnie badania, coraz chętniej „zaprasza” do siebie do pracy Polaków, którzy są fachowcami w branży budowlanej.

Jak podjąć pracę w Holandii?

Wyjeżdżając do Holandii za pracą, można liczyć na dobre zarobki. Polacy od wielu już lat chętnie udają się tam do pracy tymczasowej, a coraz częściej także i stałej. Do zawodów, które cieszą się aktualnie dużym powodzeniem zaliczają się specjaliści różnych szczebli z branży budowlanej. Pracy można szukać na terenie Holandii na różne sposoby – przez strony internetowe z ogłoszeniami, przez holenderski urząd pracy, przez znajomych, którzy już tam są, pracują i mają różne kontakty, a także przez agencje pracy, których powstaje obecnie bardzo wiele. Niektóre z nich prężnie działają od lat i mają dobrą opinię, wyrobioną u pracowników zadowolonych z ich usług.

Holandia – praca w branży budowlanej z agencją Jobxin

Jedną z agencji, które oferują pracę w Holandii jest Jobxion, której ofertę można znaleźć na tej stronie: http://jobxion.pl/. Firma specjalizuje się w pozyskiwaniu osób o konkretnych profilach zawodowych. Są to głównie fachowcy w takich zawodach, jak: cieśla szalunkowy, stolarz, hydraulik i elektryków. Proste, konkretne, bardzo potrzebne zawody w kraju, gdzie są pieniądze na budownictwo, bo potrzeby mieszkaniowe wciąż tam rosną. Jobxion reklamuje się jako jedyna w Polsce agencja pracy, która specjalizuje się wyłącznie w rekrutacji do holenderskiej branży budowlanej. Nie działa w innych sektorach rynku i to pozwala im się skupić na pozyskiwaniu naprawdę sprawdzonych, godnych zaufania pracowników.

Polska agencja – to filia holenderskiej firmy Jobxion Vakmensen BV, która działa w Holandii od ponad 11 lat. W Polsce spółka została zarejestrowana w połowie 2015 roku. Od tego czasu powiększa systematycznie liczbę zatrudnianych osób. Dysponuje zespołem rekruterów, którzy zlokalizowani są w każdym regionie Polski. Biura stacjonarne Jobxion znajdują się w Katowicach, Kozienicach oraz w Warszawie.

Jobxion Vakmensen BV jest członkiem NBBU Holenderskiego Stowarzyszenia Agencji Pośrednictwa Pracy i Tymczasowego Zatrudnienia – związku zawodowego profesjonalnych pośredników pracy. Fakt przynależności do NBBU jest gwarancją, iż Jobxion Vakmensen jako pracodawca przestrzega zasad Zbiorowego Układu dotyczącego Płac – CAO.

Agencja deklaruje, że rekruterzy są merytorycznie przygotowani do rozmów z kandydatami. Ich znajomość budowlanego rynku pracy w Holandii, która wyróżnia ich na tle konkurencji, daje solidne podstawy, że w zespołach pracujących już finalnie na budowach osób, nie ma ludzi przypadkowych, nie znających się na swoim fachu.

Jobxion, jako zagraniczny pracodawca współpracuje dodatkowo z siecią doradców EURES, a także Wojewódzkimi i Powiatowymi Urzędami Pracy. To właśnie w sporej mierze dzięki ich pośrednictwu, agencja ta może organizować spotkania rekrutacyjne z kandydatami w lokalnych urzędach pracy. Ponadto ważne jest zaangażowanie we współpracę z doradcami EURES, obejmującymi swoim działaniem miejsca Ochotniczych Hufców Pracy. W końcu biorą udział w Targach Pracy oraz spotkaniach z młodzieżą, gdzie Jobxion występuje jako zagraniczny pracodawca i ekspert w branży budowlanej na rynku holenderskim – to wszystko potwierdza rozmach i rangę działań tej agencji. Bo dodajmy, że z zaufaniem do podejmowania pracy przez niesprawdzone agencje bywa różnie. A nikt nie chciałaby mieć przecież w pracy, z pracą lub z zarobkami kłopotów.

Rynek budowlany w Holandii 2017

Sektor budownictwa jest w tym momencie bardzo wzrostowym sektorem w Holandii. Postrzeganie ludzi pracujących w tej branży zmieniło się i zmienia ciągle w ostatnim czasie. Dobrzy fachowcy z doświadczeniem odbytym za granicą, są cennym nabytkiem. Co za tym idzie, mogą liczyć na preferencyjne warunki zatrudnienia. Obecny rynek budowlany zarówno w Holandii jak i w Polsce ma wymierny wpływ na sytuację pracownika, który może liczyć na korzystne warunki zatrudnienia. W Holandii panuje obecnie wzrost gospodarczy, na pewno jest to więc szansa na dobrą przyszłość dla samych fachowców, jak i często ich całych rodzin, z którymi zwykle chcą wyjeżdżać, by układać sobie życie, tam gdzie jest praca i dobre zarobki. Jobxion w tym im pomaga.

Podpisanie umowy o pracę z agencją – o czym pamiętać?

Podpisując umowę z agencją pracy, trzeba zwrócić uwagę na poszczególne punkty, które mogą zawierać różne niuanse. Umowę trzeba spokojnie przeczytać i spojrzeć krytycznym okiem na warunki w następujących obszarach: obwarowania kary za zerwanie kontraktu, ubezpieczenia, formy wypłacania wypłaty oraz zakwaterowania. Co istotne, nigdy nie należy podpisywać umowy, która jest dla podejmującego pracę niezrozumiała. Kontrakt powinien być przygotowany w języku polskim lub w wersji przetłumaczonej na język polski. Jeśli tak nie jest, a bardzo zależy nam na podpisaniu umowy i podjęciu pracy, by zachować minimum bezpieczeństwa, ostatecznie można się zwrócić do profesjonalnego tłumacza języka holenderskiego osobiście. Gdy umowa jest w języku holenderskim, trzeba sprawdzić, jakiego jest rodzaju. Powinna być FASE A lub FASE 1/2. To oznacza, że jest umową chronioną przez CAO. Bywa, że kontrakt podpisywany jest na okres 1-go tygodnia. Nie trzeba się temu akurat dziwić, bo to typowy okres, który zawiera się w FAZIE A (FASE A).

Zatem na naprawdę dobrych specjalistów z branży budowlanej praca w Holandii czeka, trzeba tylko poświęcić trochę czasu, skupić się, by napisać dobre CV i zdecydować się na poszukiwanie pracy z którąś z agencji na rynku takich jak Jobxion. To jedna z form na znalezienie pracy na korzystnych warunkach, choć nie jedyna, ale to już temat na osobny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.