Praca

Praca w Anglii podczas Brexitu – co warto wiedzieć

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 06 lipca 2022

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii może być szczególnie dotkliwe dla pracujących tam Polaków. Choć wciąż nie wszystko jest jasne, warto wiedzieć, co dotychczas ustalono, a także czy da się ubezpieczyć na wypadek Brexitu.

Czy trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie do Anglii?

Po opuszczeniu wspólnoty ma się zmienić dużo. Dotyczy to praktycznie każdego aspektu pracy i życia na Wyspach, w tym opieki zdrowotnej. Na szczęście jeszcze do 2021 roku można leczyć się bezpłatnie dzięki karcie EKUZ. Później nie będzie to już takie proste, dlatego osoby, które dopiero będą szukać pracy za dwa lata, powinny raczej pomyśleć o ubezpieczeniu do Anglii.

Z uwagi na zmienne reguły dotyczące lotów, bagażu czy honorowania ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii w czasie okresu przejściowego, najrozsądniej wykupić z wyprzedzeniem polisę. Zobacz: Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać? Ciekawostką są polisy dla pracowników w Anglii, jakie oferuje wielu ubezpieczycieli. Obejmują one wszystkie wypadki, jakie mogą zdarzyć się w miejscu pracy. Warto dopasować je do konkretnego stanowiska, bo nie wszystkie obejmują choćby pracę na wysokościach czy w trudnych warunkach.

Prawa pracowników w trakcie Brexitu

Wciąż ważą się losy porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią, a od niego zależy sytuacja pracujących na Wyspach Polaków. Nie wiadomo, czy do wyjścia dojdzie, a także czy nie zostanie ono przesunięte.

Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że ci, którzy są mieszkańcami kraju krócej niż 5 lat, będą mogli zostać, o ile pracują lub mają środki na utrzymanie się i ubezpieczenie w Anglii lub utrzymuje ich członek rodziny spełniający te warunki. Można zakładać, że osoby, które wyjadą na Wyspy po 29 marca tego roku, jeszcze nie będą potrzebowały wiz, bo przez 2 lata ma trwać okres przejściowy. Chyba że ziściłby się scenariusz twardego Brexitu, czyli takiego bez osiągnięcia porozumienia z Unią choćby właśnie w sprawie praw pracowników.

Z poradnika Komisji Europejskiej dla obywateli UE wynika, że w trakcie Brexitu będzie można szukać pracy na Wyspach. Jednak tylko przez 6 miesięcy. Można przedłużyć ten czas, jeśli pod koniec pracownik będzie w trakcie dopełniania formalności czy podpisywania umowy. O ile nie znajdzie pracy w tym terminie, pozostanie mu opuścić Wielką Brytanię.

A co po wyjściu z Unii Europejskiej?

Warto pamiętać, że różne branże obowiązują ustalenia na poziomie europejskim, które w przypadku twardego Brexitu mogą 29 marca wygasnąć. Chodzi na przykład o uznawanie dyplomów czy certyfikatów. Dlatego wybierając się do pracy w danym sektorze, warto zapytać pracodawcę, czy coś się zmieni i jak się na to przygotować.

Ponieważ nadal nie jest do końca jasne, na jakich zasadach Wielka Brytania opuści wspólnotę, wiele osób obawia się tego, co po Brexicie. Wiadomo już, że osoby, które mieszkają tam od dawna, będą mogły zostać i pracować jak zwykle. Dotyczy to tych, którzy do 2020 roku będą mieszkańcami Londynu czy Leeds już od pięciu lat. Powinni jednak wystąpić o status osoby osiedlonej, by dopełnić formalności i ułatwić sobie znalezienie pracy. Później nowych przybyszy będą już obowiązywały zmienione reguły, a więc ubieganie się o wizę, by móc podjąć pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.