Biznes

Outplacement grupowy, jako wizerunkowe koło ratunkowe

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia terminu, jakim jest outplacement grupowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy przeznaczony dla konkretnych grup zwalnianych pracowników.

Okazuje się, że outplacement grupowy może mieć duże znaczenie dla pracodawcy z punktu widzenia dbałości o własny wizerunek. Dlaczego? Co sprawia, że outplacement grupowy może stać się wizerunkowym kołem ratunkowym?

Jak outplacement może być postrzegany przez pracowników?

Chcąc zrozumieć znaczenie outplacementu dla zwalnianego pracownika, warto przez chwilę wejść w jego buty: informacja o końcu współpracy może stać się dla takiej osoby bardzo trudnym doświadczeniem: czasami pojawia się niepokój o przyszłość finansową swoją oraz rodziny, dalszą karierę zawodową oraz obawa o to, że znalezienie pracy będzie problematyczne i przeciągnie się w czasie. Profesjonalne wsparcie, jakim jest odpowiednio zaplanowany outplacement grupowy ma szansę okazać się dużą pomocą, a przede wszystkim – zwalniana osoba może zyskać poczucie, że pracodawca dba o jej dalsze losy. Warto dodać, że korzyści wizerunkowe mogą odnosić się nie tylko do pracowników, którzy są zwalniani, ale również osób, jakie dalej będą w danej firmie zatrudniane.

Outplacement a odbiór firmy

Zwalnianie grupy pracowników może być trudnym procesem, dlatego zaproponowanie im profesjonalnego wsparcia bywa rozwiązaniem wykorzystywanym przez pracodawców. Należy jednak pamiętać, że kolosalne znaczenie ma również umiejętne zaplanowanie outplacementu grupowego, tak by był on rzeczywiście pomocny dla uczestników biorących udział w programie. Outplacement grupowy często zakłada pomoc w przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych, które mają kolosalne znaczenie podczas poszukiwania pracy – to właśnie na nich w pierwszej kolejności bazuje rekruter wybierając potencjalnych kandydatów. Oczywiście, to jak będzie wyglądał outplacement grupowy jest ściśle zdeterminowane faktem, że w całym przedsięwzięciu uczestniczy, jak sama nazwa wskazuje, określona grupa osób.

Podsumowując: outplacement grupowy może okazać się dla pracodawcy korzystny ze względu na jego wizerunek, zarówno w oczach zwalnianych pracowników, jak i osób, które dalej będą zatrudnione w strukturach firmy. Zadaniem outplacementu grupowego jest praktyczne wsparcie uczestników w procesie poszukiwania nowej pracy, między innymi, poprzez dostarczenie im odpowiedniej, praktycznej wiedzy, chociażby w dziedzinie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, które będą atrakcyjne dla rekrutera: CV oraz listu motywacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.