Poszukiwanie pracy Praca

Opieka osób starszych w Niemczech na zastępstwo – co trzeba wiedzieć?

Opieka nad starszymi
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Wyjazd do Niemiec w celu podjęcia pracy jako zastępstwo dla opiekunki osób starszych nie różni się zbytnio wymaganiami, jakie stawiane są przed kandydatami do podjęcia tej pracy na pełnym etacie. Różnicą jest tu najczęściej okres, na jaki opiekunka-zastępczyni wyjeżdża do swojego podopiecznego. Zobacz, co warto wiedzieć o pracy opiekunki niemieckich seniorów na zastępstwo.

Jak długo trwa zastępstwo opiekunki?

Praca opiekunki jest niezwykle wymagająca, dlatego po okresie około dwóch miesięcy opiekunki, które na stałe zajmują się danym seniorem, wracają do domu po to, by odpocząć i zregenerować siły – udać się na wakacje, spędzić czas z najbliższymi. W tym czasie senior nie może pozostać bez opieki, dlatego jego rodzina poszukuje wtedy opieki na zastępstwo. Praca opiekunki na zastępstwo zwykle trwa od kilku dni do dwóch-trzech tygodni, a w tym czasie opiekunka musi przejąć wszystkie obowiązki osoby, którą zastępuje.

Wymagana dyspozycyjność

Opiekunki na zastępstwo muszą wykazać się bardzo elastyczną dyspozycyjnością. Zastępstwo opieki bardzo często potrzebne jest w okresach świątecznych czy w wakacje. Zdarza się również, że opiekunka musi wyjechać do domu w sytuacji losowej, a wtedy kandydatki na zastępczynię muszą wykazać się gotowością wyjazdu do Niemiec w ciągu jednego lub dwóch dni.

Dla kogo jest praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych na zastępstwo?

Doświadczone opiekunki chętniej decydują się na stałą pracę w Niemczech, jednak jej charakter wymaga zapewnienia sobie co kilka miesięcy skutecznej regeneracji organizmu. Ich okresy urlopowe to okazja dla mniej doświadczonych opiekunek, lub osób, które chcą sprawdzić się w tej pracy. Krótkoterminowe umowy nie wiążą z tą pracą na długo, w związku z czym początkująca opiekunka może przekonać się, czy odpowiada jej specyfika pracy lub też zdobyć cenne doświadczenie.

Popraw swoją sytuację finansową

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to dobrze płatne zajęcie, które może posłużyć jako deska ratunku w pogorszenia się sytuacji finansowej. Szczególnie pod uwagę należy wziąć to, że w okresach świątecznych czy w wakacje często można liczyć na dodatkowe premie, jako że jest to okres urlopowy, a zapotrzebowanie na opiekunki jest tak samo duże jak przez resztę roku.

Jakie wymagania stoją przed opiekunką?

Opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedniego przygotowania, a także co najmniej komunikatywnego stopnia znajomości języka niemieckiego. W czasie pobytu w domu osoby starszej opiekunka musi pomagać swojemu podopiecznemu w najprostszych codziennych czynnościach, a także być czujną i gotową do udzielenia pomocy przez całą dobę. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna:

  • cechować się wytrzymałością fizyczną i psychiczną;
  • mieć dobre usposobienie i być godną zaufania;
  • być odpowiedzialną za osobę, która nie potrafi funkcjonować samodzielnie;
  • mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Praca na zastępstwo, szczególnie  dla mniej doświadczonych opiekunek, może rodzić pewne obawy. Na szczęście odpowiedzialne firmy, które zatrudniają opiekunki, zawsze dobierają ich doświadczenie i umiejętności do potrzeb seniora. Robi tak między innymi Centrum Językowe Konik – opiekunka osób starszych w Niemczech może zawsze liczyć tam na komfortową pracę w warunkach adekwatnych do jej doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *