Poszukiwanie pracy

Obrabiarka cyfrowa – jak zostać operatorem maszyn CNC?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

CNC jest używane przez operatorów do cięcia i kształtowania metalu lub plastiku dla różnych rodzajów produkcji. Operatorzy CNC muszą dysponować umiejętnościami mechanicznymi, a coraz więcej pracodawców wymaga również posiadania podstawowej wiedzy z zakresu programowania komputerowego i doświadczenia w projektowaniu. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi pracować w trudnym, dynamicznym środowisku, ta kariera może być dla Ciebie.

Wymagania dotyczące wykształcenia operatora CNC

Wielu operatorów CNC jest przyuczonych do zawodu w szkołach zawodowych lub technicznych, jednak bardzo często nie jest to wystarczająca wiedza – podkreślają eksperci z obrabiarki.biz. Wielkim powodzeniem cieszą się więc kursy na operatorów CNC, na których uczestnik nie tylko opanowuje teoretyczne aspekty pracy, ale również ma też kilka godzin praktyki. Dzięki temu może lepiej poznać działanie różnych modeli maszyn, w tym np. obrabiarek CNC Janus, które są często wykorzystywane w przedsiębiorstwach.

Operatorzy CNC niejednokrotnie muszą uzupełniać swoją wiedzę o programowanie i konfigurowanie CNC – te pozycje mogą wymagać ukończenia dodatkowych szkoleń, w tym zaawansowanych zajęć na uczelniach wyższych. Takie wykształcenie jest jednak wymagane tylko w przypadku bardzo specyficznych zawodów, które mają związek np. z lotnictwem lub medycyną.

Jak wyglądają kursy na operatorów CNC?

Certyfikaty i programy szkoleń obejmują zajęcia z podstawowej matematyki, obsługi i konfiguracji maszyny CNC, odczytywania planu i narzędzi CNC. W wielu kursach uczestnicy biorą również udział w projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD/CAM) i uczą się podstawowych umiejętności programowania dla różnych tokarek CNC i operacji laserowych. Część praktyczna dotyczy szkolenia w zakresie obsługi maszyn stacjonarnych – od zapoznania się z poszczególnymi elementami, po ręczne ustawianie najważniejszych opcji.

Potrzebne umiejętności

Operatorzy CNC muszą mieć doskonałe umiejętności mechaniczne i doświadczenie w zakresie urządzeń, takich jak szlifierki precyzyjne, obrabiarki, tokarki i lasery – czyli większości tych, które używane są do cięcia, szlifowania i frezowania. Ważne są również zdolności analityczne, które pozwalają zrozumieć projekty i rysunki mechaniczne. Dodatkowo bardzo ważnym czynnikiem jest umiejętność pracy w grupie, a także jasne określanie swoich potrzeb i trzymanie się odgórnie narzuconych ram. Często bowiem proces produkcyjny w przypadku tokarek cyfrowych jest długotrwały, więc każdy błąd może skutkować poważnymi stratami finansowymi.

Prognozy kariery w branży operatorów obrabiarek

Do 2024 roku przewiduje się spadek zatrudnienia o 13 procent dla pracowników maszyn biorących udział w obróbce części metalowych i plastikowych, więc dotyczy to także operatorów CNC. Napędzane jest to ciągłym rozwojem technologii i wzrostem zagranicznej, często o wiele tańszej, konkurencji. Operatorzy CNC z umiejętnościami programistycznymi i doświadczeniem w pracy z różnymi maszynami CNC będą mieć więc przewagę na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.