Pozostałe

Kto musi mieć kasę fiskalną, a kto może być zwolniony?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Jeżeli w jakikolwiek sposób jesteście związani z prowadzeniem własnego biznesu, to praktycznie na sto procent nie umknęło wam wprowadzenie nowej dyrektywy dotyczącej obowiązków posiadania kasy fiskalnej. Czy jednak rozumiemy, kto musi już teraz zaopatrzyć się w to urządzenie? Na całe szczęście mamy nadzieję, że stanie się to jasne po dzisiejszym artykule!

Zwolnienie…

Zapewne wiecie, że obowiązek kasy fiskalnej ciąży na praktycznie każdym przedsiębiorstwie zajmującym się sprzedażą dóbr i usług na rzecz osób fizycznych. Jednak czy wiecie, że istnieje pewna grupa przedsiębiorców, która mimo tego rozporządzenia nadal może starać się o zwolnienie z jej posiadania. O co w tym chodzi?

Z czasem…

Znając treść wyżej wymienionego dokumentu, możemy jednak się domyślać, że jego celem jest stopniowe likwidowanie możliwości zwolnienia! Ministerstwo Finansów, będące organem odpowiedzialnym za całą tę operację pragnie osiągnąć stan, w którym każde przedsiębiorstwo, niezależnie od branży, jak i osiąganego dochodu, będzie musiało prowadzić ewidencję wszystkich transakcji przy pomocy kasy fiskalnej. Wraz z początkiem roku, praktycznie każda firma z zakresu kultury, rozrywki, jak i wymiany walut straciła szanse do możliwości zwolnienia!

Kto może uzyskać zwolnienie?

Niektórzy jednak nadal mogą się ubiegać o „ulgowe” traktowanie w sprawie zakupu kasy fiskalnej. W 2018 roku mogą to zrobić wszystkie przedsiębiorstwa, które nie osiągnęły obrotu przekraczającego 20 tysięcy złotych netto. Oczywiście mimo naszego skrupulatnego planowania, może się zdarzyć tak, że chcąc nie chcąc przekroczymy ten limit! W takim przypadku będziemy musieli wprowadzić co najmniej jedną kasę fiskalną. Ku waszej uldze nie musimy robić tego natychmiast, gdyż obowiązuje 2-miesięczny okres ochronny, dający nam czas na przygotowanie się do takiego kroku. Stąd też, jeżeli przekroczyliście limit przykładowo 30 lipca, to musimy zacząć ewidencję najpóźniej 1 października!

Więcej w na temat obowiązku posiadania kasy fiskalnej dowiecie się na
https://mojanowoczesnafirma.pl/musi-miec-kase-fiskalna/

Podsumowanie

Jak widzicie, warto zorientować się w kwestii tego, kto potrzebuje zaopatrzyć się w przynajmniej jeden egzemplarz urządzenia ewidencjonującego sprzedaż. Nasze niedopatrzenie może być bardzo kosztowne, gdyż w najlepszym przypadku czeka nas grzywna od urzędu skarbowego. Czy nie warto tego uniknąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.