Poszukiwanie pracy Praca

Jedziesz do pracy za granicą? Sprawdź, jak się przygotować!

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 06 lipca 2022

Sezonowe zbieranie truskawek? Kilkumiesięczna opieka nad starszymi? Wieloletni kontrakt na projekty związane z IT? Mimo iż każda z tych prac wymaga odmiennych predyspozycji, mają punkty wspólne. Chodzi o aspekty, o które trzeba zadbać jeszcze przed wyjazdem. Rozpoznanie kultury, nauka języka, ubezpieczenie medyczne… Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Do pracy na wieloletni kontrakt

Najwięcej formalności czeka Cię w przypadku wyjazdu na czas nieokreślony, liczony nawet w latach. Wkrótce zupełnie zmienisz warunki kulturowe i społeczne, do których przywykłeś. Inne rzeczy będzie Ci wypadać robić, od innych zaś powinieneś stronić. Przed wyjazdem koniecznie kup podręczniki – bądź znajdź materiały w internecie – na temat społeczeństwa, w którym zamierzasz żyć.

Po stronie formalnej też będziesz miał o co zadbać. przyjedziesz do nowego kraju, wynajmiesz mieszanie i otrzymasz umowę gwarantującą ubezpieczenie socjalne, niezbędna Ci będzie tymczasowa polisa. Pamiętaj, że wybierając się do pracy za granicą ubezpieczenie powinno poszerzać zakres ochrony, którą oferuje np. karta EKUZ. W państwach, do których możliwy jest wjazd tylko z wizą (uwaga: konieczna jest wiza z pozwoleniem na pracę, nie zaś turystyczna), taka ochrona jest wręcz wymagana. Powinna obejmować koszty leczenia z wysoką kwotą oraz NNW.

Porada: Zanim wyjedziesz, załóż nowe konto bankowe w walucie kraju, do którego się udajesz. Umieść tam również oszczędności, by mieć pieniądze na start lub nieprzewidziane sytuacje. Jeśli chorujesz, dokończ leczenie w Polsce – tak będzie wygodniej.

Praca za granicą na kilka miesięcy

Jeśli jedziesz za granicę na konkretny okres, by zająć się osobą chorą lub dzieckiem, nie będziesz potrzebował zakwaterowania – prawdopodobnie zamieszkasz z tą osobą, by sprawować na nią pieczę przez całą dobę. Jeśli jednak rodzina dziecka uzna, że jesteś potrzebny tylko w ciągu dnia, znajdź lokum w okolicy. Szukaj głoszeń np. na grupach dla opiekunów na Facebooku.

Zabierz ze sobą podstawowe dokumenty: dowód i paszport (jeśli jest wymagany), ksero dowodu oraz innych dokumentów na wypadek zgubienia oryginałów, wizę i zezwolenie na pracę, umowy – pracy oraz zakwaterowania, jeżeli podpisałeś je już w Polsce, certyfikaty poświadczające Twoje umiejętności i kwalifikacje do wykonywania danej pracy, dokumenty ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli chorujesz, nie zapomnij o spakowaniu kompletnej historii choroby. Poza ubezpieczeniem medycznym przyda Ci się karta EKUZ, o ile wybrałeś kraj leżący w Unii Europejskiej lub należący do EFTA. Dzięki niej leczenie drobnych urazów i chorób podejmiesz w placówce państwowej, a ubezpieczenie wykorzystasz dopiero w razie większego urazu.

Jak się przygotować do krótkiej pracy sezonowej za granicą?

Nawet jeśli będziesz przebywał za granicą krótko, a Twoja praca nie będzie wymagała porozumiewania się z obcokrajowcami w ich języku, nie zaniedbuj zapoznania się informacjami o kulturze i obyczajach. Zachowaj szacunek dla osób, które tam żyją.

Jeśli jedziesz do pracy fizycznej, zakwaterowanie prawdopodobnie zapewni Ci pracodawca. Uwaga jednak! Upewnij się, że wcześniej dostaniesz umowę, w której zawarte zostaną pełne informacje o warunkach pracy i mieszania, łącznie z opłatami za nie i zapisem aktualnego stanu. W przypadku pokojów lub mieszkań dzielonych pomiędzy pracowników korzystaj z szafki na kłódkę lub zakup w Polsce kasetkę na dokumenty i pieniądze. Rozszerz też ubezpieczenie o ochronę bagażu i sprzętu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *