Poszukiwanie pracy

Jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 21 czerwca 2022

Co roku kilkanaście tysięcy absolwentów studiów wyższych staje przed jednym z największych wyzwań w dorosłym życiu – znalezieniem pracy, która pozwoli im się usamodzielnić i zagwarantuje bezpieczeństwo finansowe. Jednym z największych problemów poszukujących jest brak doświadczenia zawodowego, które powoduje, że większość z nich zaczyna wątpić w swoje możliwości. Ty też zaliczasz się do tego grona? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz najnowszy tekst! Podpowiadamy w nim, jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia.

Odpowiednie CV to podstawa!

Wielu absolwentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest CV. Zapamiętaj sobie – ten dokument to Twoja wizytówka! To w końcu na jego podstawie pracodawca decyduje czy zaprosić Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną. A wiedź że nie tylko Ty aplikujesz na dane stanowisko. Jak więc przygotować dobre CV? Przede wszystkim postaw na oryginalność – bez tego Twoje CV nie zainteresuje potencjalnego szefa. Ważne jest forma graficzna – pierwszy lepszy wzór ściągnięty z internetu na pewno się nie sprawdzi, dlatego poproś o pomoc znajomego grafika. Jeśli nie znasz nikogo takiego, możesz skorzystać z usług specjalistów z biur doradztwa zawodowego, koszt to ok. 100-150 zł. Pamiętaj też o treści – wystrzegaj się jak ognia wszelkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych! Do tego staraj się jak najbardziej uwypuklić osiągnięcia na uczelni. Zaznacz staże i praktyki, w których brałeś udział (cenna może okazać się też np. wzmianka o udziale w międzynarodowej wymianie). Uczyłeś się na studiach rosyjskiego? Koniecznie zaznać to w swoim CV (zaznaczając poziom) – pracodawcy coraz przychylniejszym okiem patrzą na znajomość języka innego niż angielski.

Nie bój się agencji pracy!

Od jakiegoś czasu przeglądasz oferty pracy w internecie lub gazetach, ale nie znalazłeś nic interesującego? Wszędzie pojawiają się ogłoszenia skierowane do specjalistów? Czas odwiedzić agencje pracy! Nie ma lepszego sposobu na zdobycie pierwszych szlifów w branży niż nawiązanie współpracy z jedną z nich! Dlaczego? W agencjach takich jak GP People pracują specjaliści z dziedziny HR i prawa pracy, którzy podpowiedzą jak dopracować dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny) oraz jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Największym atutem szukania pracy w ten sposób jest gwarancja zatrudnienia. Agencje posiadają bardzo dużą bazę ofert, gdzie do większości z nich nie jest wymagane kilkuletnie doświadczenie – wystarczą chęci do pracy. Dzięki temu masz szansę czegoś się nauczyć i wzbogacić swoje CV o pierwsze miejsca pracy. Kto wie, może stanowisko znalezione przez agencje spodoba Ci się na tyle, że zdecydujesz się rozwijać swoją karierę właśnie w tym kierunku?

Postaw na rozwój!

Pamiętaj, że aby liczyć się na rynku pracy, musisz nadal się rozwijać i być na bieżąco z obowiązującymi trendami. Wiedz, że na Facebooku i Instagramie media społecznościowe się nie kończą, dlatego koniecznie załóż konto na portalach ułatwiających znalezienie pracy, np. LinkedIn czy Goldenline! W ten sposób pracodawca będzie miał dokładny wgląd w Twoje osiągnięcia, Kto wie, może jeden z organizatorów konferencji, w której brałeś udział napisze Ci pochlebną opinię? Oprócz tego, angażuj się w różnego rodzaju akcje społeczne i wolontariaty – w ten sposób budujesz bazę znajomości – oraz zapisuj się na kusy. Wiele z nich jest bezpłatna!

Komentarze do Jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia?:
  1. Dużą rolę odgrywa również osobowość. Ja zawsze byłam ambitną, ale i strachliwą osobą. Wolałam robić tyle kursów i zdobywać tyle doświadczenia zawodowego, ile tylko się dało. Podczas pięciu lat studiów odbyłam niezliczoną ilość praktyk i staży. W tym samym czasie niektóre osoby się obijały, imprezowały i omijały zajęcia. Ale one mają charyzmę, której mi zabrakło – jestem nieśmiała i lekko wycofana. Oni znaleźli pracę, a ja do dziś szukam i łapię jedynie dorywcze. To przykre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.