Praca

Jak wygląda zwykły dzień opiekunki osób starszych

Opieka nad starszymi
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 06 lipca 2022

Osoby zastanawiające się nad pracą w charakterze opiekunki osób starszych z pewnością rozmyślają nad tym, jak będą wyglądać ich obowiązki. W takim razie jak przedstawia się zwykły dzień w tym zawodzie oraz lista czynności wykonywanych przez opiekunkę?

W trakcie przeglądania dostępnych ofert można zauważyć, że w przypadku tych na stanowisko osoby opiekującej się szczególnie patrzy się na zakres obowiązków. Mimo że w głównej mierze są one do siebie podobne, istnieją pewne różnice wynikające ze stanu zdrowia klienta/klientki. Przeważnie mowa tu o zajmowaniu się gospodarstwem domowym przy jednoczesnym zapewnieniu opieki podopiecznemu w trakcie wykonywania rutynowych czynności. Chodzi o takie zadania, jak spożywanie posiłków, czy utrzymywanie higieny.

Przebieg dnia

Na początku należy pomóc seniorowi w trakcie toalety. To, czy senior jest samodzielny, wynika naturalnie z jego stanu zdrowia. Dlatego czasami w tym przypadku można ograniczyć się do asystowania oraz asekurowania w trakcie mycia się. Natomiast, gdy senior nie jest w stanie wstać z łóżka, należy go umyć, po czym ubrać. Jeśli klient nie ma opłaconej pielęgniarki, to opiekunka zajmuje się takimi kwestiami, jak rozdzielanie leków czy robienie codziennych zastrzyków.

Później przychodzi czas na to, aby przygotować śniadanie i wspólnie z seniorem spożyć posiłek. Nie jest to reguła, ale niemal zawsze opiekunka zajmuje się również robieniem zakupów i sprzątaniem mieszkania. W trakcie tego starsza osoba może umilić sobie czas czytaniem lub oglądaniem telewizji. Miejscami dochodzi również do odwiedzin rodzinnych. Po godzinie 18 należy zająć się kolacją oraz pomocą w trakcie wieczornej toalety. W momencie, gdy podopieczny uda się na spoczynek, rozpoczyna się czas wolny opiekunki. Musi być ona gotowa do ewentualnej pomocy seniorowi w nocy, gdy będzie on chciał się czegoś napić czy skorzystać z łazienki.

Podsumowanie

Znając przebieg standardowego dnia w pracy opiekunki osób starszych, można spokojnie przemyśleć, czy taka rola odpowiada potencjalnej zainteresowanej. W celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji warto zwrócić się do firm zajmujących się organizacją tego typu stanowisk jak np. Private Care 24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.