Poszukiwanie pracy

Jak wybrać odpowiednią firmę rekrutacyjną?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Wraz z rozwojem naszej firmy nie unikniemy konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników, którym będziemy oddelegowywać coraz większa ilość obowiązków. A skoro chcemy kogoś zatrudniać, to nie obędzie się bez przeprowadzenia rekrutacji. Jednak nie oznacza to, że musimy być prawdziwymi specjalistami w tym zakresie!

Na rynku istnieje ogrom firm, które zajmuje się rekrutacją na co dzień, a my musimy jedynie podjąć decyzję, na której usługi padnie nasz wybór. Jak wybrać najlepszą firmę dla naszych potrzeb? Pozwólcie, że pomożemy wam w rozwiązaniu tego problemu!

Specjalizacja firmy
Przede wszystkim, czynnikiem numer jeden powinna być specjalizacja danej firmy rekrutacyjnej. Na ogół jest to znacznie lepsze rozwiązanie, pozwalające na dokładniejsze dobranie potencjalnego pracownika do specyfiki naszej organizacji. Wyspecjalizowana firma będzie miała znacznie szerszą siatkę kontaktów, poszerzających wachlarz możliwości do praktycznie nieograniczonych rozmiarów. Naszej uwadze nie powinno również umknąć to, jakie wyniki osiąga dany rekruter. Nie bójmy się zapytać o procent procesów rekrutacji zakończonych sukcesem czy to, dla jakich firm były one prowadzone.

Spotkanie

Gdy już zdecydujemy się wstępnie na podjęcie współpracy po przeprowadzeniu selekcji, naszym następnym krokiem powinno być spotkanie z przedstawicielem firmy oraz konsultantem, który będzie prowadzić projekty dla nas, jako klienta firmy rekrutacyjnej. Taka rozmowa wbrew pozorom może nam dać więcej, niż mogłoby się wydawać! Pogłębiony wywiad na spotkaniu jest prawdziwą studnią wiedzy na temat tego, jakie działania są zwykle podejmowanie, jak rozwiązywane są problemy, czy nawet to jak porządkuje się wszystkie dane w raportach.

Cena usługi

Nie sposób również nie wspomnieć o tym, co najważniejsze dla każdej firmy jest cena wynagrodzenie za realizację projektu. Oczywiście rozumiemy, że procent zakończonych pomyślnie projektów jest bardzo ważny przy ocenie atrakcyjności firmy, jednak nie możemy zapomnieć o czynnikach takich jak wspomniana opłata, ale również… sposób, w jaki zapłacimy za usługę! Najpopularniejszymi sposobami rozliczeń nadal pozostają metoda ratalna oraz tak zwane success fee, czyli wynagrodzenie za każdą udaną rekrutację. To, na co się zdecydujecie, zależy wyłącznie od was i stanu waszych finansów!

Podsumowanie

Skorzystanie z pomocy firmy rekrutacyjnej może dać nam więcej, niż mogłoby się wydawać! Warto jednak zastanowić się nad tym, którą z nich powinniśmy wybrać, aby maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w jej zasobach. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć odpowiednią decyzję, która zaważy na tym, kto będzie pracować w naszej firmie!

Tekst powstał we współpracy z agencją doradztwa personalnego Lobo HR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.