Poszukiwanie pracy

Jak szukać pracy na serwisach ogłoszeniowych?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Obecnie coraz bardziej popularnym miejscem poszukiwania pracy jest internet. Popularność tego środka przekazu i pozorna anonimowość w sieci stanowią jednak duże pole do manipulacji osobami szukającymi zatrudnienia. Pytanie brzmi: jak szukać pracy, by nie dać się oszukać?

GRZECHY GŁÓWNE OGŁOSZENIODAWCÓW

Sposób napisania ogłoszenia jest wizytówką pracodawcy. Spójność i poprawność kompozycji anonsu dają internaucie dowód na to, że ma on do czynienia z osobą kompetentną. W internecie jednak roi się od ofert napisanych w sposób godny pożałowania.

Kompozycja takich anonsów jest chaotyczna, zaś poprawność gramatyczna i ortograficzna nie istnieją. Te ogłoszenia należy od razu odrzucić. Lekceważą one bowiem podstawowe prawa internauty i udzielają negatywnych informacji o samym ogłoszeniodawcy:

  • łamane jest prawo do zasięgnięcia rzetelnej informacji przez czytelnika oferty,
  • ogłoszenie napisane w sposób niechlujny odzwierciedla brak szacunku dla czytającego,
  • niespójnie napisane ogłoszenie z błędami zdradza ewidentne braki w wykształceniu i takcie posiadane przez ogłoszeniodawcę,
  • wszelkie niedomówienia stanowią pole do oszustw i manipulacji.

UWAŻAJ NA DANE KONTAKTOWE!

Należy zachować daleko idącą ostrożność przy próbie nawiązania kontaktu z ogłoszeniodawcą za pośrednictwem zawartych w anonsie danych. Mowa w szczególności o numerach telefonów. Zdarza się bowiem, że pracodawca podaje numer zagraniczny.

Oczywiście, może się okazać, że zatrudniający ma biuro zagraniczne. Nie jesteśmy jednak pewni, czy nie są to naciągacze. W razie padnięcia ofiarą oszustwa będziemy musieli zapłacić bardzo wysoki rachunek za połączenie międzynarodowe. Oczywiście, nawet nie zbliżymy się do zdobycia pracy.

W bardzo prosty sposób można uchronić się przed tego typu zabiegami. Wystarczy podany numer sprawdzić na specjalnych stronach internetowych. Ponadto, jeżeli podane dane telefoniczne budzą nasze wątpliwości, skontaktujmy się ze zleceniodawcą za pomocą adresu mailowego, jeśli takowy jest zamieszczony w ogłoszeniu.

JAWNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy pracodawca w anonsie zamieścił nazwę i adres swojego przedsiębiorstwa. Nie jest to element wymagany, aczkolwiek czyni ofertę bardziej przejrzystą. Ponadto jest to dowód na to, że ogłoszenie zostało wydane przez sprawdzalne źródło.

Jeśli w ofercie nie ma podanej nazwy firmy, jest kilka niebezpieczeństw związanych z odpowiedzią na ofertę:

  • możemy zostać oszukani,
  • nasze dane wysłane w CV mogą posłużyć do manipulacji,
  • kontaktujemy się z człowiekiem, o którym nie wiem kompletnie nic,
  • nie ma możliwości sprawdzenia rzetelności ogłoszenia.

Coraz częściej ogłoszeniodawcy podają w zamieszczanym przez siebie anonsie link kierujący do przedsiębiorstwa, którego dotyczy ogłoszenie. Wiarygodność firmy możemy ponadto sprawdzić na forach branżowych, dzięki czemu poznamy doświadczenia innych ludzi, którzy mieli styczność z danym przedsiębiorstwem.

PODSUMOWANIE

Powyższe porady pomagają internaucie w bezpiecznym korzystaniu z dobrodziejstw serwisów ogłoszeniowych. Ich przestrzeganie gwarantuje ochronę przed padnięciem ofiarą naciągaczy i oszustów oraz ułatwia proces weryfikacji pracodawcy.

Źródło: https://grupaprogres.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.