Poszukiwanie pracy

Jak skutecznie szukać pracy?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 06 lipca 2022

Kiedy chcemy zmienić pracę lub nagle straciliśmy posadę, czeka nas spore wyzwanie. Znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia nie zawsze jest proste, często wymaga czasu i wielu starań. Niektórzy bardzo szybko ją znajdują, inni wręcz przeciwnie, popadając tym samym w coraz większą apatię. Jak do tego podejść i skutecznie znaleźć pracę?

Jeszcze zanim zaczniemy formalnie ubiegać się o zatrudnienie, powinniśmy opracować pewną strategię i sprecyzować, czego oczekujemy, a co jest możliwe do osiągnięcia. Jeśli tego nie będzie, nie tylko skuteczność będzie mniejsza, ale także w same poszukiwania włożymy mniej zaangażowania.

Od czego zacząć?

Na pewno trzeba przeanalizować wykształcenie, zdobyte uprawnienia i certyfikaty i wszystkie umiejętności. Na tej podstawie możemy określić, na jakich stanowiskach możemy pracować. Kolejnym krokiem jest stworzenie listy miejsc, w których osoby z naszymi kwalifikacjami mogłyby znaleźć posadę. Trzeba również przygotować się na codzienne przeglądanie nowych ogłoszeń o pracę. Nie można przy tym ograniczać się tylko do jednego źródła, bo będzie to bardzo ograniczało nasze możliwości. Pojawiają się one systematycznie w urzędach pracy, na stronach agencji zatrudnienia, w prasie, na portalach z ogłoszeniami.

Warto też odwiedzać witryny firm, w których chcielibyśmy znaleźć pracę, ale nie widzimy nigdzie informacji o naborze. Zmiany na ich stronach mogą następować dynamicznie i może się pojawić również zakładka o karierze w ramach struktury firmy. Poleca się branie udziału w różnego rodzaju Targach Pracy i Giełdach Pracy, gdzie można osobiście poznać potencjalnych pracodawców. Szukanie pracy wymaga wielu wysiłków, stąd powiedzenie, że szukanie pracy to też praca. Kiedy już wiemy, gdzie chcemy aplikować, trzeba się tak przygotować, by najpierw zaproszono nas na rozmowę, a później wybrano spośród wielu kandydatów.

Zachęcające dokumenty aplikacyjne

Na biurku pracodawcy ląduje wiele podań, czasem są liczone w setkach, a miejsce pracy może być jedno. Trzeba swoje CV i list motywacyjny skonstruować w taki sposób, by od razu przyciągnęły uwagę. Ważne są zawarte informacje, które mogłyby być istotne ze względu na nowe stanowisko pracy. Należy pisać o kompetencjach, certyfikatach i szkoleniach. Jednak liczy się też sama kompozycja, która ma skłonić do tego, by szczegółowo przeczytać dokumenty. Wysyłając CV mailem, koniecznie trzeba jego format zmienić na pdf. W razie trudności z przygotowaniem treści najlepiej udać się do specjalisty na konsultacje, usługi tego typu są bezpłatne, a wielokrotnie mogą pomóc.

Przygotuj się do rozmowy

Kiedy jesteśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, nie możemy traktować jej jako gwarancji zatrudnienia. W dalszym ciągu musimy się starać. Nie możemy iść na żywioł, jest wiele pytań, które przewijają się często na rozmowach, dlatego część odpowiedzi można przygotować z wyprzedzeniem. Przykłady pytań i odpowiedzi łatwo można znaleźć na branżowych stronach internetowych. Istotne jest również stawienie się na czas w wyznaczonym miejscu i ubiór, który pokaże nas jako profesjonalistów w swojej dziedzinie.

Źródło: Grupa Progres

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.