Praca

Jak skutecznie pracować w nocy?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Praca na nocną zmianę to spore obciążenie dla organizmu, ale w przypadku niektórych zawodów nie da się jej uniknąć. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą zachować umysł i ciało w dobrej kondycji, a tym samym efektywnie pracować nawet w późnych godzinach nocnych. Jak przygotowywać się do nocnej zmiany, by zminimalizować zaburzenia rytmu dobowego oraz uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia?

Dobra dieta to podstawa

Przygotowując się do nocnej zmiany, bez względu na to, czy jest to praca w służbie zdrowia (np. na stanowisku lekarza dyżurującego lub pielęgniarki) czy jako pracownik produkcji w fabrykach takich jak http://bridgestone-stargard.pl, nie można zapomnieć o odpowiednich posiłkach. Przez wiele lat wśród pracowników pracujących nocami narosło przeświadczenie, że w takich godzinach nie powinno się jeść. Nic bardziej mylnego! Organizm potrzebuje pożywienia zawsze wtedy, gdy jest aktywny. Nie można więc zapominać o przygotowaniu pełnowartościowego posiłku. Jakie produkty powinny się w nim znaleźć? Ze względu na specyfikę pracy na pewno warzywa i owoce bogate w luteinę (wesprze pracę narządu wzroku – przy sztucznym świetle jest on niezwykle obciążony) oraz w poprawiające funkcjonowanie serca magnez i potas. Należy pamiętać, że prawidłowo skomponowane danie nie może być też ciężkostrawne. Nie powinno się go jeść później niż 3-4 godziny przed położeniem się spać – intensywnie pracujący żołądek może utrudnić zasypianie.

Wybierz wodę zamiast kawy

Choć kawa znana jest ze swoich właściwości pobudzających, to w czasie nocnej zmiany warto z niej zrezygnować. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jej nadmierne picie może powodować problemy z zasypianiem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie woda. Po pierwsze, skutecznie ugasi pragnienie (w odróżnieniu od słodzonych napojów). Po drugie, zminimalizuje ryzyko odwodnienia. Oprócz wody można też stosować pozbawione kodeiny ziołowe herbaty oraz soki z dużą zawartością witaminy C.

Zainwestuj w wygodne obuwie

O ile ubrania pracownicze to wymóg często narzucony już z góry, o tyle w większości sytuacji pracownicy mogą samodzielnie wybierać obuwie. W swojej pracy dużo chodzisz? A może wykonywane czynności wymagają stania w miejscu? Bez względu na stanowisko, niezwykle ważne będą wygodne buty. Nie tylko zapewniają komfort w trakcie pracy, ale także mogą mieć wpływ na kondycję kręgosłupa oraz stawów. Dobrze dobrane obuwie powinno być w miarę możliwości wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Niezwykle istotne znaczenie będzie miała również wkładka – jej dopasowanie do stopy pozwoli uniknąć bolesnych odcisków, a w przyszłości uciążliwych haluksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.