Biznes Poszukiwanie pracy Praca

Jak działa nowoczesna agencja rekrutacyjna?

Komunikacja
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Rekrutacja to proces pozyskiwania i zatrudnienia pracownika przez pracodawcę. Jest to proces złożony, w który zaangażowany jest kilka stron. Pracodawca może samodzielnie rekrutować pracowników np. poprzez swój dział HR.

Alternatywą do rekrutacji własnej jest rekrutowanie za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej, która pracuje w imieniu pracodawcy i zapewnia mu wysoki poziom kandydatów poprzez profesjonalnie zaprojektowany proces rekrutacyjny.

Nowoczesne agencje rekrutacyjne dostosowują się do dynamicznie zmieniających się warunków rynku pracy. Jak powinny funkcjonować, by świadczyć wysokiej jakości usługi pracodawcom, pozyskując dla nich pracowników, którzy zapewnią im przewagę konkurencyjną?

Czytelna komunikacja

W pierwszej fazie pracodawca i agencja rekrutacyjna uzgadniają warunki i zakres współpracy oraz sposób komunikacji. Aby współpraca przebiegała płynnie i była skuteczna, agencja rekrutacyjna musi dobrze poznać specyfikę działalności pracodawcy, branży i kultury wewnętrznej oraz jego oczekiwania względem przyszłych pracowników. Bardzo ważna staje się przy tym transparentna, dwustronna komunikacja pomiędzy doradcą z agencji rekrutacyjnej a pracodawcą, który chce uzupełnić swój zespół nowymi osobami o określonych kompetencjach zawodowych.

Dzięki transparentnej współpracy obie strony określają możliwości a też potencjalne trudności jakie mogą wystąpić podczas procesu rekrutacyjnego. Jeżeli agencja ma informację, że np. na danym rynku pracy, w danym mieście czy regionie, nie ma możliwości pozyskania pracowników o odpowiednich kompetencjach przy zaoferowanym wynagrodzeniu, od razu poinformuje o tym pracodawcę. Być może w takim momencie zdecyduje się on na zmianę warunków oferty pracy – np. podniesie wynagrodzenie, zaoferuje dodatkowe elementy motywacyjne dla potencjalnych kandydatów, czy zmieni stawiane im wymagania, by w możliwie jak najkrótszym czasie pozyskać ich do swojego zespołu.

Pamiętać należy, że agencja pracy angażowana jest przez pracodawców po to, by skrócić czas oczekiwania na nowego pracownika i ułatwić pozyskanie na dane stanowisko osoby, która podniesie konkurencyjność danego przedsiębiorstwa. Pracodawca oszczędza w ten sposób wiele czasu i zasobów własnych. Proces rekrutacyjny prowadzony przez agencję jest bardziej efektywny i uwalnia pracodawcę od szeregu działań.

Agencja HR Contact

Otwartość na zmiany

Nowoczesna agencja pracy charakteryzuje się profesjonalnym i elastycznym podejściem do potrzeb pracodawców. Każdy z nich jest inny i może potrzebować innego spojrzenia na rekrutację. Zrozumienie strategii, sposobu działania i kultury przedsiębiorstwa jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia rekrutacji zakończonej sukcesem. Doskonała współpraca pomiędzy obiema stronami zdecyduje czy pracodawca będzie skłonny polecić agencję kolejnym podmiotom a pracownicy zatrudnieni przez agencję polecić ją innym kandydatom.

Zrozumienie rekrutacji zagranicznych i odmiennej kultury biznesowej

Nowoczesna agencja rekrutacyjna działa w imieniu pracodawców także na rynkach zagranicznych. W sytuacji kiedy pracodawca ma swoje odziały także poza Polską np. jest firmą zagraniczną lub firmą polską działająca na rynkach zagranicznych, może korzystać z pomocy agencji na poszczególnych rynkach. W takiej sytuacji agencja rekrutacyjna prowadzi procesy rekrutacyjne zgodnie z zasadami lokalnych rynków. Korzystając ze swojej wiedzy zapewnia pracodawcom najlepszych kandydatów w poszczególnych krajach.

Coraz częściej występują sytuacje kiedy na rynku polskim brakuje odpowiednich specjalistów. Taka sytuacja może prowadzić do braków kadrowych a tym samym do obniżenia konkurencyjności przedsiębiorstw. Wówczas agencja rekrutacyjna jest odpowiedzialna za rekrutację specjalistów na rynkach zagranicznych.

Zrozumienie przez agencję kultury pracy oraz kultury biznesowej zarówno zagranicznych pracodawców jak i pracowników jest kluczem do udanych rekrutacji na rynkach międzynarodowych.

Greenfield Projects

Profesjonalne agencje rekrutacyjne odpowiadają za pełną obsługę HR-ową firm wchodzących na rynek Polski. Inwestycje zagranicznych firm produkcyjnych, które od podstaw budują w Polsce swoje fabryki i tworzą nowe miejsca pracy nazywane są z języka angielskiego Greenfield Projects.

Dla takich przedsiębiorców zagranicznych, którzy rozpoczynają swoje inwestycje w Polsce rynek pracy jest sporym wyzwaniem ze względu na brak znajomości trendów, dostępności kandydatów czy przepisów dotyczących zatrudnienia. Także w tym obszarze agencje rekrutacyjne zapewniają pełne wsparcie. Działają w imieniu pracodawcy, budując dla niego od podstaw zespoły, które następnie rozwijają przedsiębiorstwo w Polsce.

Ekspansja na rynek polski, wspierana przez odpowiednio przygotowaną do tego celu agencję HR, gwarantuje przeprowadzenie inwestycji z sukcesem.

Sprawdź także: Agencja HR Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.