Biznes

Dobry program kadrowo-płacowy, czyli jaki?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Dokumentacja kadrowo-płacowa wykonywana ręcznie to ogrom pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm korzysta ze specjalnych programów komputerowych. Ułatwiają one i przyśpieszają obsługę kadr.

Jaki powinien być dobry program kadrowo-płacowy?

Dobry program pozwala na przechowywanie w systemie wszystkich danych i ich wielokrotne przetwarzanie. Bardzo ważne jest, by można było eksportować informacje do innych aplikacji i drukować. Program musi gwarantować poprawność i szybkość obliczeń. Wybierając go, należy zwrócić uwagę również na aktualizacje – ponieważ prawo często się zmienia, powinien on być na bieżąco aktualizowany. Szczególną uwagę należy zwrócić na przejrzystość i łatwość obsługi. Dobrym pomysłem jest wybór programu Aga – Kadry i Płace, który można znaleźć na stronie: https://www.pcbiznes.pl/aga-kadry-i-place/.

Funkcje programu kadrowo-płacowego

Oprócz prowadzenia pełnej dokumentacji kadrowej firmy aplikacja powinna współpracować z programem księgowym, by móc przesyłać do niego dane. Kolejną, ważną funkcją jest generowanie formularzy deklaracji i wysyłanie ich do urzędu, a także możliwość wykonywania przelewów do ZUS. Formularze E-Deklaracji powinny być aktualizowane na bieżąco. Archiwizacja danych online jest dużą zaletą aplikacji kadrowo-płacowej. Moduł Kadry to kompletny zestaw informacji dotyczących pracowników: dane osobowe, ewidencje obecności, urlopy, historia zatrudnienia itp. Kolejnym modułem programu są Płace. Tu wpisane są dane płacowe dotyczące pracowników. Stawki, płace, zasiłki, premie oraz stawki urlopowe są tu automatycznie wyliczane. Aplikacja liczy płace pracowników. W tym module zawarte są też informacje o składkach ZUS. Eksport danych do programu księgowego pozwala na płynną obsługę firmy.

Czy warto zainwestować w program kadrowo-płacowy?

Program obsługujący kadry i płace pozwala na zmniejszenie nakładu pracy i kosztów z tym związanych. Niewielki wydatek na zakup programu zapewnia bieżące aktualizacje i daje pewność, że jest zgodny z przepisami. Automatyzacja eliminuje ryzyko popełnienia błędu, zaś dokumenty są uporządkowane i łatwo jest znaleźć potrzebne dane, które są dostępne w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.