Praca

Dlaczego warto zostać freelancerem?

Freelancer
Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 03 maja 2022

Postęp techniczny w ciągu ostatnich kilkunastu lat i idące za nim zmiany na rynku zatrudniania spowodowały pojawienie się nowych form realizacji stosunku pracy. Jednym z nich jest freelancing, a więc zatrudnienie z pozycji wolnego strzelca.

Dla kogo freelancing?

Zatrudnienie jako wolny strzelec nie jest rzecz jasna możliwe przy wszystkich zawodach, natomiast dla wielu profesji takich jak programista, copywriter, fotograf, tłumacz, grafik, dziennikarz, czy nawet trener personalny freelancing to przyszłość na rynku pracy. Coraz więcej pracowników rozumie, że najbardziej opłacalne jest samodzielne wybieranie zleceń, wielu podoba się elastyczność czasu pracy i możliwość pracy w domu, kawiarni lub podróży. Nie bez znaczenia pozostają także korzyści podatkowe i formalne związane z rozliczeniami w formule B2B.

Najważniejsze zalety bycia freelancerem

Decyzja o przejściu na freelancing nie jest impulsem spowodowanym przez modę, nie jest też smutną koniecznością. Najczęściej wynika z kalkulacji, bilansu między wadami a zaletami. Tak się składa, że tych drugich ma całkiem sporo. Pracownicy decydują się na bycie wolnym strzelcem z kilku powodów:

Swoboda w doborze realizacji zadań

Przy klasycznej pracy w firmie na etacie zdarza się, że nie do końca czujemy realizowane przez siebie zadania. Mamy ograniczony wpływ na projekty, a kluczowe decyzje podejmuje ktoś inny lub ma na nie największy wpływ. Innymi słowy, realizujemy zadania, które musimy, a nie te, które chcemy, co skutkuje wypaleniem zawodowym i znudzeniem. W przypadku freelancingu sami wybieramy projekty, które chcemy zrealizować. Oczywiście na początku działalności zwykle nie ma miejsca na kaprysy, ale z czasem wraz z wypracowaną przez siebie marką propozycji jest coraz więcej.

Dowolność czasu pracy

Kluczowa różnica między klasycznym etatem a byciem wolnym strzelcem. To ile pracujemy, zależy tylko od nas, no i oczywiście od ilości zadań do zrealizowania. Liczy się tylko końcowy efekt i dotrzymanie terminu. To czy pracujemy 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku, czy w sposób bardziej nieregularny zależy tylko od nas samych. W porównaniu do etatu gdzie jesteśmy w pewien sposób ograniczeni standardowymi godzinami, ta elastyczność umożliwia pogodzenie pracy z innymi aspektami życia, np. dodatkową edukacją, wychowaniem dziecka, wypoczynkiem czy podróżami.

Aspekt finansowy i wielkość potencjalnego rynku

W przypadku pracy na etacie zleceniodawca podpisuje umowę z firmą, w której pracownik jest zatrudniony. To powoduje, że zleceniodawca płaci dużo więcej, niż za pracę otrzymują osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację zadania. Freelancerzy bardzo często realizują projekty bezpośrednio dla zleceniodawcy. To powoduje, obopólną korzyść — zleceniodawca może zapłacić freelancerowi mniej, on z kolei zarobi więcej.

Inną kwestią jest możliwość szukania zleceń nie tylko w miejscu zamieszkania. W branży IT, branżach kreatywnych pozyskiwanie zleceń z Europy Zachodniej czy USA nie jest niczym niezwykłym. To oznacza nie tylko większy wybór projektów, ale także wyższe stawki wynagrodzeń.

Wybór miejsca pracy

Z freelancingiem łączy się zwykle kwestia miejsca wykonywania pracy. Tutaj możliwości jest kilka i każdy może wybrać rozwiązanie pod siebie. Wielu wolnych strzelców (zwłaszcza tych rozpoczynających swoją zawodową przygodę z freelancingiem) świadczy swoje usługi w domu. Wbrew pozorom godzenie miejsca pracy z miejscem zamieszkania nie jest wcale łatwe, ale dobrze zaplanowany i zrealizowany home office ma praktycznie same plusy. Jak zadbać o ergonomię, komfort pracy produktywność tak, aby nie ucierpiało Two je życie osobiste, dowiesz się z artykułu https://odfreelancera.pl/home-office-zaaranzuj-domowe-biuro.

Coworking

W ogłoszeniach wynajmu biur pojawiają się coraz częściej oferty profesjonalnego coworkingu, a więc biura współdzielonego. Tego rodzaju przestrzenie biurowe wyposażone we wszelkie udogodnienia (np. szybki internet, pokoje konferencyjne, pomieszczenia socjalne, urządzenia do poligrafii) wykorzystywane są głównie właśnie przez freelancerów. To świetne rozwiązanie, jeśli nie posiadamy w mieszkaniu odpowiednich warunków lokalowych. Sprawdza się także przy pracy z inną osobą.

Więcej na temat freelancingu znajdziesz na stronie: https://odfreelancera.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.