utworzony przez Cezary Nowicki | 25 November 2016 | Ocena: 4.00 / 5 | Opublikowano w: Curriculum vitae

Wokół tematu zdjęć w CV narasta wiele wątpliwości, które sprowadzają się do dwóch stanowisk: zamieszczać zdjęcie czy nie, a jeśli tak, to jakie. Podczas tworzenia curriculim vitae może pojawić się sporo pytań. Czy muszę zamieścić zdjęcie? Jak Pani je ocenia? Czy takie zdjęcie się nadaje? Jest to jedna z częstszych obaw wśród przyszłych kandydatów, czy dobrze zostaną odebrani już w pierwszym etapie selekcji aplikacji.

Oceń artykuł:
Średnia: 4.00 / 5 (1 głosów)

Czy w CV musi być zdjęcie? - różne strony medalu

Na Zachodzie zamieszczane zdjęć nie jest powszechnym zwyczajem. Zagraniczni pracodawcy np. w Wielkiej Brytanii są skłonni odrzucić takie aplikacje, aby nie zostać posądzonymi o dyskryminację, czyli wybór kandydata na podstawie jego wyglądu zewnętrznego (wizerunek, rasa). W zdecydowanej większości ofert nie ma wymogu zamieszczania zdjęć w CV. W Polsce natomiast nadal panuje taki trend. Kandydaci jednak często bezrefleksyjnie, bez wyczucia smaku i estetyki, decydują się na zamieszczanie nieodpowiednich zdjęć, licząc, że fotografia może zwrócić uwagę pracodawcy i otworzyć drzwi do dalszego procesu rekrutacji. Czy na pewno?

Zamieszczona fotografia powinna przede wszystkim budować pozytywne wrażenie, kojarzyć się z osobą rzetelną, budzącą zaufanie.

W rzeczywistości albo robimy dobre wrażenie i zachęcamy do bliższego poznania, albo często odbieramy sobie na wstępie szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

Wodotryski, koszulki polo, kwiatki w tle, gorączka sobotniej nocy, historia z niedzielnego obiadu, ulubiony napój, groźne miny to tylko przykłady kategorii, do których można zaliczyć niewłaściwe zdjęcia pojawiające się w setkach CV. Owszem, przykuwają one uwagę, ale także mają wpływ na negatywną opinię. Warto wspomnieć, że zdjęcie oprócz nośnika informacji o płci i wieku jest również źródłem oceny cech czy umiejętności. Ocenianie innych dotyczy wszystkich ludzi, stąd rekruter pomimo etyki zawodowej ulega także takim zniekształceniom poznawczym. Jak się to przejawia? Natalia Ruszkowska, psycholog z SWPS w Warszawie w ramach pracy dyplomowej przeprowadziła badania opisujące wpływ zdjęcia na ocenę kandydata przez rekruterów. Wnioski płynące z badania Ruszkowska opisuje następująco:

„Atrakcyjność fizyczna kandydata do pracy określana na podstawie fotografii dołączonej do CV okazała się istotnym czynnikiem wpływającym na jego ocenę. Atrakcyjni kandydaci są oceniani jako nie tylko bardziej szczerzy i inteligentni od osób nieatrakcyjnych, ale przede wszystkim jako sympatyczniejsi, bardziej ugodowi i dynamiczni.” (Atrakcyjni kandydaci mają większe szanse, 2012)

Nieodpowiednie zdjęcie może być powodem nie tylko niechęci, ale odciągnąć uwagę od treści CV, która jest przecież kluczowa. Nierzadko można usłyszeć historie z działów personalnych o kandydatach z wysokich kwalifikacjami, którzy zostawali odrzuceni właśnie przez nieodpowiednie zdjęcie. Profesjonalne doświadczenie kierownicze nie współgrało ze wspomnieniami z żagli.

Z drugiej strony zdjęcie ma znaczenie i jest zwykle wymagane przy stanowiskach, gdzie wizerunek jest narzędziem pracy. Najczęściej to stanowiska związane z obsługą klienta lub mediami, odpowiednie dla: modelki, przedstawiciela handlowego, prezentera czy stylisty. Pracodawca przy wyborze odpowiedniej prezenterki będzie z pewnością kierował się aparycją kandydatki, natomiast nie zwróci uwagi na ten aspekt w przypadku księgowego wykonującego sprawozdania finansowe.

Zamieszczać czy nie?

Jeśli zdjęcie nie jest wymagane przez pracodawcę, a nasz wygląd nie odgrywa kluczowej roli na naszym stanowisku, to możemy z niego spokojnie zrezygnować. Ponadto nie zamieszczajmy zdjęcia, jeśli jest:

  • w scenerii ostatniej imprezy, kwiatów, łona natury,
  • w nieodpowiednim ubiorze (t-shirty, koszulki na ramiączkach), pokazujące nagość,
  • mało wyraźne, w niskiej rozdzielczości, robione pod światło, z dużej odległości,
  • nieaktualne, sprzed kilku lat (w tym także zdjęcia dyplomowe),
  • mamy na nim smutny, zmęczony lub zarozumiały wyraz twarzy.

Zdjęcie jako atut - cechy dobrego zdjęcia

Dobre zdjęcie może wzbudzić nie tylko pozytywne wrażenie. CV ze zdjęciem jest bardziej spersonalizowane, łatwiej zapada w pamięć. Jeśli z tego względu zdecydujemy się je zamieścić, warto trzymać się kilku zasad. Fotografia w zależności od konwencji CV może być kolorowa lub czarno-biała. Zadbajmy o stosowny ubiór: koszulę, krawat, elegancką bluzkę, stonowane dodatki. Zdjęcie powinno być raczej formalne, choć nie musi być stricte legitymacyjne, wykonane w planie bliskim: przedstawiać sylwetkę maksymalnie do połowy pasa. Najlepiej, gdyby było zrobione au face lub z lekkiego profilu, na neutralnym tle. Pamiętajmy o pogodnym wyrazie twarzy.

W dobie programów typu Photoshop coraz częściej spotyka się serwisy retuszujące zdjęcia. Jest to pomocne rozwiązanie, gdy chcemy poprawić drobne niedoskonałości czy jakość zdjęć. Uważajmy jednak ze zbytnim „ulepszaniem” – nikt nie chciałby poczuć się rozczarowany na widok innej osoby niż na zdjęciu. Pamiętajmy jeszcze o wielkości zdjęcia. Sprawdźmy, czy zamieszczone zdjęcie nie powoduje, że CV będzie miało wagę 2MB. Może to utrudnić wysłanie aplikacji lub niemożność jej dostarczenia na adres mailowy niektórych firm, które w obawie o zablokowanie poczty zastrzegają sobie maksymalną wielkość pliku.

Opublikowano w: Curriculum vitae

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

TOP