Poszukiwanie pracy

Agencja pracy fakty i mity. Czy warto szukać pracy za jej pośrednictwem?

Cezary Nowicki Cezary Nowicki
Ostatnia zmiana: 25 maja 2022

Wokół działalności agencji pracy w ciągu lat narosło wiele mitów. To właśnie one są głównie odpowiedzialne za to, że wiele osób waha się przed podjęciem z nimi współpracy. To jednak błąd, gdyż wiele mitów na temat agencji pracy ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, a za jej pośrednictwem także możemy znaleźć dobrą posadę. Sprawdźmy, jakie są najczęściej powtarzane mity na temat współpracy z agencją pracy i jak wygląda ona w rzeczywistości.

Mit 1: Agencja pracy pobiera prowizję od wynagrodzenia pracownika

Agencja pracy daje nam możliwość aplikowania na wiele stanowisk. Klientami agencji są na ogół firmy, które nie mogą lub nie chcą zajmować się bezpośrednim poszukiwaniem pracowników. Są to zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Na ogół już w ogłoszeniu rekrutacyjnym poznajemy wysokość swojej przyszłej pensji, którą będziemy otrzymywali, jeśli otrzymamy daną posadę.

Agencja pracy do wysokości naszego wynagrodzenia doliczają także prowizję, która ma za zadanie pokryć koszty przeprowadzonej przez nią rekrutacji. Warto jednak wiedzieć, że prowizję tę opłaca firma, dla której będziemy pracowali i nie uszczupla ona bezpośrednio naszej pensji. W efekcie, pracownik zatrudniony za pośrednictwem agencji pracy co miesiąc otrzymuje uzgodnioną w umowie kwotę, która nie jest pomniejszana o prowizję agencji.

Mit 2: Agencja pracy wypłaca wynagrodzenie z opóźnieniem

Wiele osób obawia się także o to, czy ich wynagrodzenie zostanie im wypłacone terminowo. W przypadku współpracy z agencją pracy to ona odpowiada bowiem za wypłacenie wynagrodzenia zatrudnionemu za jej pośrednictwem pracownikowi. Warto jednak wiedzieć, że agencje pracy podlegają ścisłym kontrolom ze strony PIP, US, ZUS oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Instytucje te dbają o zgodne z prawem funkcjonowanie agencji oraz poszanowanie interesów zatrudnionych przez nie pracowników.

Warto również mieć świadomość, że za niewypłacenie w terminie honorariów pracowników lub opóźnienia w wypłatach agencjom grożą także dotkliwe kary finansowe, które dają ich pracownikom pewność co do terminowych wypłat. Co więcej, agencja pracy jest zobowiązana do wypłacenia naszego wynagrodzenia nawet w sytuacji, kiedy to firma zalega z płatnościami na jej rzecz.

Mit 3: Agencja pracy równa się niska pensja

Wśród najczęściej powtarzanych mitów na temat pracy za pośrednictwem agencji pracy należy mówienie o niskich zarobkach. Warto mieć jednak świadomość, że wynagrodzenie pracownika zależy od wielu czynników m. in. od jego kwalifikacji, stanowiska, miejsca pracy oraz budżetu firmy.

W ofercie agencji pracy znajdziemy więc zarówno stanowiska lepiej, jak i gorzej opłacane. Podobnie, sytuacja wygląda, kiedy samodzielnie szukamy pracy. Co jednak najważniejsze, agencja pracy nie może nam zaproponować wynagrodzenia niższego niż aktualnie obowiązująca minimalna stawka godzinowa.

Mit 4: Agencje pracy oszukują i wykorzystują pracowników

Ten mit jest najczęściej powtarzany przez osoby, które same jeszcze nigdy nie miały okazji współpracować z agencjami pracy. Oczywiście, na rynku pośrednictwa pracy działają zarówno te lepsze, jak i gorsze agencje pracy. Dlatego, jeśli zależy nam na jakości współpracy oraz poszanowaniu naszych praw pracowniczych, pracy warto szukać tylko za pośrednictwem dużych i sprawdzonych agencji.

Warto także sprawdzić, czy wybrana przez nas agencja pracy jest wpisana do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa oraz posiada odpowiednie certyfikaty. Do godnych zaufania i legalnie działających w Polsce agencji należy do nich m. in. agencja pracy Gi Group, z której usług warto skorzystać w poszukiwaniu nowej posady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.