utworzony przez Cezary Nowicki | 20 kwiecień 2016 | Ocena: 4.36 / 5 | Opublikowano w: Curriculum vitae, Listy motywacyjne, Poszukiwanie pracy

Tak zwana Klauzula o ochronie danych osobowych od jakiegoś czasu jest formułą bez której Twoje CV zostanie z marszu odrzucone przez rekrutera, ponieważ dalsze użycie danych zamieszczonych w dokumencie byłoby nieuprawnione. Nawet najbardziej dopracowane CV bez klauzuli o danych osobowych będzie nadawało się do wyrzucenia. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest więc elementem koniecznym do zamieszcznia w (prawie) każdym CV / liście motywacyjnym. Czasem standardowy wzór formuły nie wystarczy. Zobacz jak wygląda poprawna klauzula na rok 2016.

Oceń artykuł:
Średnia: 4.36 / 5 (14 głosów)

Brzmienie aktualnej klauzuli o ochronie danych osobowych

Na chwilę obecną do CV możemy dołączać następującą klauzuę (wzór uniwersalny, na rok 2016):

» Zobacz pełny poradnik jak napisać poprawne CV! «

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2015r., poz. 2135 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych - co to właściwie oznacza?

Przetwarzanie moich danych osobowych - być może brzmi straszanie jednak oznacza coś bardzo prostego i bezpiecznego. Według polskiego prawa samo wysłanie dokumentu nie wystarcza, aby nasza aplikacja mogła zostać rozpatrzona. Dodanie klauzuli w CV daje pracodawcy możliwość przeglądania i archiwizowania twojego dokumentu. Twoje CV może przeglądać pracodawca, jego pracownicy zajmujący się procesem rekrutacji. Bez Twojej dodatkowej zgody przekazywanie danych innym firmom jest nielegalne.

Klauzule niestandardowe

Zdarza się, że pracodawcy wymagają zamieszczenia nieco zmodyfikowanej formuły zezwalającej na przetwarzanie danych osobowych. Jest to spowodowane przez 2 czynniki:

 1. Kwestie prawne
 2. Pracodawca w ten sposób jest w stanie od razu rozpoznać, które CV zostało napisane specjalnie dla danego ogłoszenia, a które jest wysłane hurtowo - z ogólną formułą. W takim wypaku treść zmodyfikowanej klauzuli jest podawany w ogłoszeniu o pracę.

Czy powinienem zamieścić klauzulę w CV w innym języku (angielski, niemiecki itp)

Zależy. Formuła jest wymogiem tworzonym przez polskie prawo.

 1. Jeżeli tworzysz CV np. w języku angielskim lub niemieckim, ale dla polskiego pracodawcy klauzula jest potrzebna.
 2. Jeżeli tworzysz CV w obcym języku, przy poszukiwaniu pracy za granicą - klauzula nie jest potrzebna (chyba, że w ogłoszeniu napisane jest inaczej).

Aktualna klauzula o ochronie danych osobowych do CV po angielsku:

I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2015, item 2135 as amended.

Aktualna klauzula o ochronie danych osobowych do CV po niemiecku:

Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch die Firma für die Rekrutierungszwecke verwendet werden, gemäβ dem Gesetz vom 29.08.1997 über den Schutz der Personaldaten (Gesetzblatt von 2015, Pos. 2135 mit späteren Änderungen).

Gdzie umieszczać klauzulę

Najlepiej jeśli klauzula będzie umieszczona nisko, pod właściwą treścią dokumentu. Można do tego wykorzystać funkcjonalność „stopki” w popularnych pakietach biurowych – to sprawi, że klauzula wyświetli się automatycznie na każdej podstronie dokumentu. Tekst o ochronie danych osobowych musi znajdować się zarówno w CV jak i w liście motywacyjnym. Pamiętaj, aby w takim wypadku przyjęły identyczną formę. Czcionka użyta w klauzuli może być nieco mniejsza i jaśniejsza od standardowej czcionki użytej w CV. Taki zabieg sprawi, że stopka nie zaburzy treści jaką chcesz przekazać.

Pamiętaj aby tekst klauzuli nie znajdował się na oddzielnej stronie – która w przypadku dokumentów papierowych może zostać odłączona i zgubiona, co zaowocuje wyrzuceniem Twojego CV do śmieci.

Komentarze:

 1. TomekTomek pisze:

  Dzięki za fajny podsumowujący artykuł, nie wiedziałem, że do CV w UK nie trzeba dodawać klauzli, a teraz już wiem :D

 2. ArturArtur pisze:

  Macie błąd
  aktualny tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1182
  w wersjach tłumaczonych jest prawie dobrze tylko rok zły

 3. AdminAdmin pisze:

  @Artur
  Dzięki
  Poprawione

 4. SebastianSebastian pisze:

  W tekście ustawy jest: Opracowano na podstawie: t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, 2281, z 2016 r. poz. 195, 677.
  Czy zatem powołanie się na " tekst jednolity: Dz.U.z 2015r., poz. 2135" wystarczy?

 5. CezaryCezary pisze:

  @Sebastian, tak, jeśli dodasz "z późniejszymi zmianami"

 6. PiotrekPiotrek pisze:

  No właśnie, o co chodzi z tą kauzulą, dobrze wiedzieć. Umieszczałam ją, bo taki był wymóg, chociaż za bardzo nie rozumiałam jakie jest jej znaczenie dla pracodawcy czy rekrutera. Nie spodziewałam się, że bez tego nikt nie może zerkać na moje dane, faktycznie jest to niezbędnym elementem.

 7. PatiPati pisze:

  Tam gdzie pojawia się słowo o danych osobowych, rodzi się obawa - co się z nimi stanie, pewnie ktoś wykorzysta do celów marketingowych, jutro zadzwonią do mnie z jakiegoś call center... Właściwie, to nasze dane przeciekają do tych, którzy się o to postarają, ale może niektórzy się uspokoją podanymi tutaj wyjaśnieniami :)

 8. PawełPaweł pisze:

  O to właśnie chodzi, że nikt nie chce, aby jego dane powędrowały gdzieś dalej. Sam się uspokoiłem, bo nie byłem do końca pewien, czy chodzi o procesy wewnętrzne, czy jednak ma to coś wspólnego z jakąś bazą, do której dostęp mają inne firmy. jednak perspektywa dostania pracy przeważa nad obawa o to, co się stanie z osobistymi informacjami. Nikt nie ma w zwyczaju dowiadywac się detali w innych źródłach.

 9. MarekMarek pisze:

  Pracodawcy sami takiego prawa nie ustanowili - ludziom wydaje się to utrudnieniem, ale bez tego narzekaliby, że ich dane wędrują po Internecie z pełną swobodą. Wysyłając CV za granicę nigdy nie dodawałem omawianej klauzuli, takiego wymogu nawet nie zauważyłem, więc uznałem ją za zbyteczną.

 10. MarcinMarcin pisze:

  To całe wyrażanie zgodny na przetwarzanie moich danych osobowych jest w ogóle bez sensu, powinno to zostać zniesione. Wiadomo, że wysyłając CV chcemy i zgadzamy się, żeby nasze dane kontaktowe pracodawca mógł w jakiś sposób zmagazynować. Jak dla mnie to tylko zabiera miejsce psuje cały layout. To trochę jak z tymi komunikatami o cookies na stronach internetowych - kompletnie nie jest to potrzebne, nic nikomu nie daje, a każdy to zamieszcza bo ktoś tam rozkazał. Mam nadzieję, że to niedługo zmienią.

 11. TomekTomek pisze:

  Czasami jednak klauzula może nie zmieścić się na tej samej stronie co CV. Ciekawe, czy rekruterzy są na tyle wprawieni, że na pierwszy rzut oka zauważają jej brak. Pracując mechanicznie pewnie bym przepuszczał nawet tych, którzy o niej zapomnieli. Głupio przez taki drobiazg zamknąć sobie drogę do wymarzonej pracy. Przy rozsyłaniu kilku, kilkunastu dokumentów można coś takiego zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

TOP